Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1177  
Παλιά 30-12-14, 10:59
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τί να κάνω εγώ αν νιώθουν πως υποτιμούνται κάποιοι άνθρωποι από άλλους "θρασείς", μόνο και μόνο επειδή οι "θρασείς" έχουν διαφορετική γνώμη? Θα λύσω εγώ τώρα το πρόβλημα της υπεροψίας τους ή μήπως με νοιάζει η πολιτική τους δύναμη και η κοινωνική τους αναγνώριση?

Με αυτή την λογική αν ο Β άνθρωπος είχε διαφορετική άποψη από τον Α, τότε αυτό θα έπρεπε να θεωρηθεί προσβολή της νοημοσύνης του Α και αντιστρόφως.

Σχετικά με την λέξη πίστη θα συνεχίσω να την χρησιμοποιώ, γιατί αμφιβάλλω ότι γνωρίζετε, είμαι σίγουρος ότι πιστεύετε και ελπίζετε όπως όλοι οι υπόλοιποι δισεκατομμύριοι άνθρωποι στην Γη.

Σχετικά με naeb, ο άνθρωπος δεν φαίνεται να είναι στην αγκαλιά του Θεού αλλά είναι εκτεθιμένος σε ένα σωρό κινδύνους σε αυτόν τον αβέβαιο κόσμο. Οι μεταλλάξεις είναι θόρυβος, λανθασμένη μετάδοση πληροφορίας, διακοπή επικοινωνίας. Αν και υπάρχουν μηχανισμοί διόρθωσης, ο Θεός ούτε ευθύνεται ούτε φαίνεται να αποτρέπει τις δυσάρεστες γονιδιακές μεταλλάξεις. Κατα αναλογία ο άνθρωπος έχει δημιουργηθεί με ανοσοποιητικό σύστημα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε πως δεν θα προσβληθεί από ασθένειες ούτε πως θα καταφέρει να νικήσει την αρρώστεια.

Μου φαίνεται πως ζούμε μακρυά από τον Θεό και πως Εκείνος δεν επεμβαίνει στις υποθέσεις μας(χωρίς να Τον καλέσουμε), τουλάχιστον προς το παρόν.

Και η δικιά μου ερώτηση. Ποια είναι τα ακλόνητα στοιχεία για τα οποία συμφωνούν όλοι οι άθεοι επιστήμονες και στα οποία δεν υπάρχουν διχογνωμίες;
Να τα βάζουμε σε μια σειρά γιατί ηθελημένα ή όχι, τα μπουρδουκλώνεις.
Το ότι εσύ υποτιμάς κάποιον δεν σημαίνει ότι ο ίδιος νιώθει υποτιμημένος. Θα ένιωθε κάτι τέτοιο αν η γνώμη σου είχε κάποια βαρύτητα με βάση τις γνώσεις σου.
Είναι απολύτως σεβαστό να έχει κάποιος διαφορετική γνώμη από ένα άλλο. Αλλά δεν είναι να θεωρεί ότι ο άλλος αγνοεί θεμελιακά σημεία της ειδικότητάς του, όταν μάλιστα μιλάμε για κατά τεκμήριον ειδικούς, που στην συντριπτική τους πλειοψηφία συμφωνούν. Και επί πλέον όταν ο επικριτής έχει εμφανή άγνοια του θέματος. Σε τέτοιες περιπτώσεις η λέξη θράσος είναι νομίζω κατάλληλη.
Η λέξη πίστη, είναι σαφώς ακατάλληλη. Τόσο για μένα, όσο και πολύ περισσότερο, για το σύνολο των ειδικών επιστημόνων. Δεν αποδεχόμαστε μια τυχαία άποψη, αλλά μια κοινά αποδεκτή θέση της επιστημονικής κοινότητας, γνωρίζοντας πως λειτουργεί η σχετική μεθοδολογία, συμπυκνώνοντας την ανθρώπινη γνώση στο αντικείμενο. Σε επιστημονικά ζητήματα δεν χωράει πίστη, για αυτό και όπως έχω αναφέρει επανειλημμένα κάθε θεωρία, όσο και κοινά αποδεκτή και να είναι, όσο και καλο-επεξεργασμένη και να είναι, όσα σχετικά στοιχεία και αν ικανοποιεί, είναι πάντα ανοιχτή στην αμφισβήτηση. Αμφισβήτηση φυσικά που θα στηρίζεται σε στοιχεία και όχι σε αρλούμπες που έχουν απαντηθεί ήδη πριν από καμιά διακοσαριά χρόνια, όπως η δική σου αμφισβήτηση.

Οι μεταλλάξεις κατά κάποιον τρόπο είναι συχνά είναι θόρυβος όπως λες. Για αυτό και απορρίπτονται βαθμιαία από την γονιδιακή δεξαμενή στο σύνολό τους. Αλλά αν υπάρχει Θεός, καθόρισε να υπάρχουν τα λάθη αντιγραφής, οι μεταλλάξεις... Δεν το καθόρισα ούτε εγώ, ούτε εσύ. Ο Θεός ή η φύση. Και μάλλον είχε κάποιον λόγο ο Θεός, ή η φύση. Δεν απορρίπτονται όλες, μερικές επιβιώνουν και αναπαράγονται και εξελίσσονται. Κάποιες οδηγούν σε καλύτερη προσαρμογή στο περιβάλλον, και αυτές σιγά σιγά διαμορφώνουν νέα χαρακτηριστικά στους οργανισμούς, όπως η περίπτωση της μετάλλαξης που οδηγεί σε μείωση της μελανίνης στο δέρμα που ανέφερα. Και σιγά σιγά, από τις μεταλλάξεις καταλήγουμε στην ειδογένεση. Μπορείς να διαλέξεις αν η ειδογένεση λοιπόν καθορίστηκε από τον Θεό ή από την φύση, και κανείς δεν θα σε κατηγορήσει ότι λες χαζομάρες, αλλά και στην μια και στην άλλη περίπτωση, είτε με το χεράκι του Θεού, είτε με την "τυφλή" φύση, η ειδογένεση ακολούθησε τον δρόμο που περιγράφει η εξελικτική θεωρία.

Χρήστο προφανώς έχεις κάποια δυσκολία να αποδεχθείς το γεγονός ότι το σύνολο των ειδικών συμφωνεί με την θεωρία της εξέλιξης. Δεν συμφωνούν κάποιοι άθεοι, και διαφωνούν κάποιοι θρήσκοι. Εκτός αν γνωρίζεις ότι όλοι οι ειδικοί επιστήμονες είναι άθεοι, κάτι που μου φαίνεται πολύ αμφίβολο. Συμπτωματικά είχα ένα καθηγητή στην γεωπονική που ήταν υποψήφιος για νόμπελ για μια εργασία του στα μιτοχόνδρια και ο άνθρωπος παραδέχονταν χωρίς συζήτηση την εξελικτική, αν και ήταν πασίγνωστος για την θρησκευτική του πίστη.

Άλλωστε πλέον συμφωνεί και η καθολική εκκλησία με την εξέλιξη, όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό των ορθόδοξων χριστιανών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 30-12-14 στις 11:13
Απάντηση με παράθεση