Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 08-11-11, 01:49
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonata arctica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν εξαφανιστει η περιεργη γυναικα της ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας και οτι λεγοταν Θεοδωρα!
Τέτοια συγκεκριμένη πληροφορία σε όνειρο, εμένα μου θυμίζει σταχτοπούτα.
Ασυνήθιστη πληροφορία ακόμη και για Χριστιανικά οράματα.
Παράθεση:
Τα ειχαμε ολοι χαμενα ακομα και ο συζυγος της που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν πολυ δυσπιστος.
Ο άντρας της λοιπόν, φαίνεται να είχε αμφιβολίες για το είδε η γυναίκα του στο όνειρό της.
Πράγμα που φανερώνει ότι το θρησκευτικό πάθος προϋπήρχε στην ζωή της γυναίκας του και τον κούραζε.
Αν λοιπόν θεωρήσω ότι είσαι ειλικρινής, τότε η άγνωστη γυναίκα δούλεψε την άντρα, η οποία θα πρέπει να ήταν βαθιά θρησκευόμενη και είχε την έντονη επιθυμία (αυτή την φορά) να επισκεφτεί το εκκλησάκι με τα δέντρα.
Κατασκεύασε λοιπόν, ένα θαύμα.
Μα, να δυσπιστεί ο άντρας της, από την στιγμή μάλιστα που η Αγία Θεοδώρα έδωσε και διεύθυνση "Ίσαρη Αρκαδίας" και που η γυναίκα του άκουγε για πρώτη φορά στην ζωή της..;
Παράθεση:
Σε μια συντομη ερευνα εμαθε πως το Ισαρη Αρκαδιας βρισκεται γυρω στα 70 χιλιομετρα απο εκει που εμενε και ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της.
Εβδομήντα χιλιόμετρα απόσταση μόνο, και δεν είχε ακούσει ποτέ για το περίφημο εκκλησάκι με το Θαύμα στην οροφή του, όταν χιλιάδες χριστιανοί από όλη την Ελλάδα το προσκυνούν κάθε χρόνο..;
Ποιος δουλεύει ποιόν..;

Παράθεση:
Ομως δεν κρυβω οτι με λυπει η "ευκολη" αντιμετωπηση σου Συνοδινε....Απο τον λογο μου πιστευω πως δεν διακρινεται θρησκευτικος φανατισμος, ουτε μεχρι τωρα εχω εντοπισει την φαντασια μου να καλπαζει!
Εγώ, δεν είπα ότι διακρίνω θρησκευτικό φανατισμό, αλλά τουριστικά συμφέροντα, που έχουν να κάνουν με το περίφημο εκκλησάκι της "Αγίας" δίπλα στο χωριό σου.
Είναι παράξενο πως αυτό το τεράστιο "θαύμα" της αγίας -που μπορεί να το δει ο καθένας με τα μάτια του και που προβληματίζει χιλιάδες Χριστιανούς κάθε χρόνο- το αφήνεις τελείως ασχολίαστο και εσένα δεν φαίνεται να σε προβληματίζει καθόλου. Μας ενημερώνεις μόνο...
"...το Ισαρη Αρκαδιας ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της".
Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία.


Απάντηση με παράθεση