Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1074  
Παλιά 02-12-14, 10:34
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Νομίζω οτι υπάρχει μια σχετική σύγχυση με την έννοια του αποδεδειγμένου. Τυπικά μόνο στα μαθηματικά μπορεί να θεωρήσουμε ότι μια υπόθεση είναι αποδεδειγμένη, και εκεί υπάρχουν κάποιες ενστάσεις.
Τι λοιπόν εννοούμε με την λέξη απόδειξη;
Αν διαβάσει κανείς σύγχρονα βιβλία βιολογίας (πχ. Κριμπάς, εξελικτική) θα δει συχνά ότι η εξελικτική χαρακτηρίζεται σαν γεγονός και όχι σαν θεωρία. Αν και νομίζω οτι η επιλογή της λέξης "γεγονός" γίνεται για να βοηθήσει ορισμένους φουκαράδες που τρέφουν φαντασιώσεις περί της ύπαρξης ενός ευφυούς σχεδιασμού, δεν παύει να είναι ένα ερώτημα πως επιλέγεται η λέξη γεγονός, που υπονοεί σαφώς την απόδειξη μιας θεωρίας, έναντι της λέξης θεωρία, ισχυρή θεωρία, ή καθολικά αποδεκτή θεωρία ή .....
Η γνώμη μου είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί αποδεδειγμένο. Ούτε καν η ύπαρξή μου, που τώρα σκέφτομαι και γράφω.
Έτσι η έννοια της "απόδειξης" όταν μιλάμε για επιστημονικές θεωρίες, πρέπει να θεωρείται σαν μια διαδικασία διαδοχικών σταδίων που ικανοποιούν μια ορισμένη υπόθεση.
Συλλογή όλων των υπαρχόντων στοιχείων, δόμηση υποθέσεων που ικανοποιούν τα ευρήματα, επιλογή της πλέον αποδεκτής θεωρίας, συλλογή νέων στοιχείων που προκύπτουν συν το χρόνο, πειραματικές δοκιμές όπου αυτό είναι δυνατό, έλεγχος της θεωρίας από άλλους επιστημονικούς κλάδους, επαν-επεξεργασία της θεωρίας εάν και όπου χρειάζεται, και όλα αυτά από το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας που ασχολείται με το θέμα, και σε ικανή ποσότητα και βάθος χρόνου. Τέλος κατάληξη ότι η συγκεκριμένη θεωρία, είναι κοινά αποδεκτή με τα μέχρι σήμερα ευρήματα.
Με αυτή την διαδικασία μπορεί να θεωρηθεί μια θεωρία αποδεδειγμένη. Κάτι που πλέον είναι δεδομένο για την εξελικτική θεωρία, και νομίζω (νομίζω, επειδή δεν έχω γνώσεις θεωρητικής φυσικής) ότι ισχύει πλέον και για την βασική υπόθεση του Β.Β., αλλά δεν ισχύει για επί μέρους θεωρίες που σχετίζονται με την βασική θέση, πχ. δεν έχουμε ακόμα μια ισχυρή συνολική θεωρία για την ειδογένεση, αλλά μόνο "αποδείξεις" ότι ορισμένες θεωρίες κατά περίπτωση είναι ισχυρές.
Απάντηση με παράθεση