Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-03-06, 14:13
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia Μαλλον πρεπει να κανεις εναν διαχωρισμο εδω για να μη τα μπερδεψουμε. Αλλο ειναι η νηστεια που επιβαλλει στους πιστους της μια θρησκεια και αλλο η διατροφη που ακολουθει καποιο φιλοσοφικο ρευμα.
Ναι, το σκέφτηκα και αυτό όταν έγραφα το θέμα, αλλά επειδή πιστεύω ότι και οι θρησκείες έχουν μια φιλοσοφία - ή τουλάχιστον ελλοχεύει - η νηστεία πρέπει να έχει άμεση σχέση με τη φιλοσοφία και την υγεία, σωματική και ψυχική.

Παράθεση:
Την ακρεοφαγια την προτεινουν τοσο οι Πυθαγορειοι, οσο και οι αποκρυφιστες (ως φανατικος κρεατοφαγος οταν διαβασα το μικρο βιβλιαρακι με τιτλο "Τα πρωτα βηματα στον αποκρυφισμο" της Ε.Π Μπλαβατσκυ εφριξα
Άσε, κι εγώ το ίδιο! Όμως, πρέπει να ισχύει διότι το έχω διαβάσει σε πολλά βιβλία. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ακόμα βρεί μια εξήγηση. Ή μάλλον έχω από άλλη πηγή ότι με το καταναλώνουμε ψημένο κρέας στην ουσία εισάγουμε μέσα μας πεθαμένα κύτταρα από ψόφιους οργανισμούς και γι'αυτό προτιμάται η ωμοφαγία, π.χ. των λαχανικών κλπ όπου όλες οι ουσίες που καταναλώνονται είναι "ζωντανές" και επομένως ωφέλιμες.

Παράθεση:
Αντιθετως πρεπει να αναλυθουν οι λογοι για τους οποιους τα ιερατεια επιβαλλουν τη νηστεια στους πιστους
Πιστεύω ότι πρώτα ήταν φιλοσοφικοί ή λόγοι υγιεινής, αλλά αργότερα μετατράπηκαν σε αυστηρούς κανόνες για λόγους μαζικού ελέγχου. Δηλαδή, μπορώ να καταλάβω ότι πρέπει ανά διαστήματα να απέχω από το κρέας [για λόγους υγείας], αλλά δε μπορώ να κατανοήσω γιατί αυτές οι μέρες πρέπει να είναι η Δευτέρα, η Τετάρτη και η Παρασκευή.
Επίσης, είμαι πλέον πεπεισμένη ότι κάθε θρήσκευμα έχει 2 όψεις: 1. τη λαϊκή, για τις μάζες που δέχονται ανεμπόδιστα ότι τους πει η θρησκεία χωρίς να θέλουν να ψάξουν το λόγο ή χωρίς να μπορούν να τον κατανοήσουν. Εκεί το κάθε ιερατείο επιβάλλει τους κανόνες χωρίς άλλα σχόλια.
2. τη μυσταγωγική/κρυφή/φιλοσοφική, για όσους επιθυμούν και δύνανται να εντρυφίσουν στην φιλοσοφία για να κατανοήσουν ή να συμβάλλουν στις ανώτερες γνώσεις και συμπαντικές αλήθειες - αν και εφόσον υπάρχουν - που είναι κρυπτογραφημένες πίσω από αρχικά ανεξήγητες δεσμεύσεις και περιορισμούς.

Παράθεση:
Πιστεύω πως η "επικοικωνία" με το Θεό, η κάθαρση της ψυχής μας, η μετάνοια και όλα τα σχετικά, πηγάζουν από εμάς τους ίδιους, από μέσα μας. Τι σημαίνει δηλαδή νυστεύω, αλλά κάνω και τσιγαράκι, κάνω και άλλες "αμαρτίες"....
Έχεις δίκιο. Σήμερα λέμε πολλοί ότι νηστεύουμε, αλλά στην ουσία το μόνο που κάνουμε είναι να απέχουμε από συγκεκριμένες τροφές [που και αυτές έχουν αντικατασταθεί από άλλες νηστίσιμες] και να τρώμε αλόγιστα όλες τις άλλες τροφές [τρώμε τη μαρμίτα με μακαρόνια με κιμά από σόγια και λέμε ότι νηστεύουμε ] καταλύοντας μια ακόμα βαθιά έννοια της νηστείας αυτή του μέτρου και της εγκράτειας και κατά τα άλλα να συμπεριφερόμαστε με τον ίδιο τρόπο χωρίς να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τον εαυτό μας.

Κατ'εμέ νηστεία, πέρα από τις τροφές, είναι η αποχή από τις προσωπικές μου σαρκικές απολαύσεις και η απομόνωση/εγκράτεια με σκοπό την ενδοσκόπηση, τη ψυχική άσκηση και την πνευματική άνοδο. Δηλαδή, αν πχ μου αρέσει ο καφές και το κάπνισμα, αυτά θα πρέπει να περιορίσω για να "δυναμώσω" τον εαυτό μου και να αποδείξω ότι δεν είμαι έρμαιο των συγκεκριμένων ουσιών.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 13-03-06 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση