Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-04-08, 09:24
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Question Ζουν ανάμεσά μας;

Καλημέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες...
Τελευταία μια κυριακάτικη εφημερίδα είχε βάλει σαν προσφορά την ταινία "They live" (ελληνική απόδοση "Ζουν ανάμεσά μας"). Είχα δει την ταινία αυτή στον κινηματογράφο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Από τότε την είχα αντιγράψει σε βιντεοκασέτα και μετά όταν βγήκαν τα dvd φρόντισα να την ξαναπάρω και την έχω δει πάρα πολλές φορές.
Πάντα είχα την απορία αν τελικά οι εξωγήινοι ή γενικότερα πλάσματα από άλλους κόσμους, άλλες διαστάσεις έχουν βρει τους τρόπους να παίρνουν την μορφή μας ή με κάποιο τρόπο να ξεγελούν την αντιληπτικότητά μας και να ζουν ανάμεσα στους κανονικούς ανθρώπους. Για τον ίδιο λόγο μου άρεσε πάρα πολύ και η ταινία "Η άφιξη".
Πάρα πολλοί ερευνητές και άνθρωποι που ασχολούνται με το παράξενο έχουν διατυπώσει αυτήν την άποψη. Ο Ντέιβιντ ¶ϊκ για παράδειγμα μιλά για ερπετοειδείς οι οποίοι μάλιστα κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στην παγκόσμια ιεραρχία.
Τα τελευταία χρόνια και αυτός ο Λιακόπουλος ανακάλυψε ξαφνικά την Αμερική προβάλλοντας σαν δική του ανακάλυψη την πιθανότητα (βεβαιότητα για τον ίδιο) να ζουν ανάμεσά μας οντότητες ξένες προς τον άνθρωπο.
Το θέμα είναι πάρα πολύ μεγάλο και σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα. ¶ραγε με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να διαπιστώσουμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Θα μπορούσε να γίνει μέσω ειδικής εκπαίδευσης όπου μπορούμε να διευρύνουμε το αισθητηριακό μας φάσμα; Θα μπορούσε να γίνει με κάποιο τεχνητό τρόπο όπως δείχνει η ταινία του Κάρπεντερ; ¶ραγε υπάρχει περίπτωση να τραυματίζαμε κάποιον τυχαία και αντί για αίμα να βλέπαμε να βγαίνει από μέσα του πράσινο υγρό, όπως μας έδειχναν στα X-files;
Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί ένα πρότζεκτ και ξεκίνησα να το κάνω με το να φωτογραφίζω με φιλμ υπερύθρων τυχαίες φωτό μέσα στο πλήθος. Όμως είναι δύσκολο γιατί και τα συγκεκριμένα φιλμς είναι πολύ ακριβά, αλλά και η συντήρησή τους και η φόρτωσή τους μέσα στην μηχανή πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή γιατί καταστρέφονται πολύ εύκολα. Θα βοηθούσε πολύ κάποιος αν ήξερε τον τρόπο ή αν υπάρχει, μηχανή ψηφιακής τεχνολογίας η οποία μέσω ειδικών φίλτρων, θα μπορούσε να φωτογραφήσει μέσα στο υπέρυθρο φάσμα. Ίσως αν γινόταν αυτό το πείραμα, μέσα σε τυχαίες φωτό τραβηγμένες σε τυχαία σημεία, μέσα σε τυχαία πλήθη, να ανακαλύπταμε ξαφνικά παράξενα πρόσωπα που έχουν άλλη εικόνα ανάμεσα στο πραγματικό και το υπέρυθρο φάσμα.
Αν γίνουμε πολύ προσεκτικοί θα παρατηρήσουμε και από μόνοι μας "ανθρώπους" που κινούνται παράξενα μέσα στο πλήθος, αλλά και ανθρώπους με αλλόκοτες μορφές. Μου έχει τύχει προσωπικά να παρακολουθήσω τέτοια παράξενα ανθρώπινα πλάσματα για αρκετά λεπτά. ¶τομα που φαινόταν καθαρά ότι ήταν τελείως ξεκομμένα από τον δικό μας κόσμο. Δεν ήταν τρελοί ούτε πρεζάκηδες. Όπως μου έχει τύχει να βρεθώ σε κάποιες συγκεντρώσεις όπου υπήρχε κάποιο άτομο που σου έβγαζε μια αύρα τελείως ξένη με την δική μας φύση. Αυτομάτως απόκτησα απέναντί του αμυντική στάση. Η περίπτωση αυτή ταίριαζε περισσότερο με την θεωρία περί ερπετοειδών του ¶ϊκ.
Πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε παρόμοια περιστατικά στα οποία ίσως δεν δώσαμε την σημασία και την βαρύτητα που θα έπρεπε. Ανοίγω αυτό το θέμα σαν μια ευκαιρία να αναφερθούμε σε αυτά, για να δούμε τελικά αυτό που για μένα είναι σχεδόν βέβαιο.. ότι...
ΝΑΙ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...
Απάντηση με παράθεση