Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 24-03-06, 19:52
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας με τον beetlejuice εδώ και τόσες ημέρες και ειλικρινά απορώ με τον τρόπο που αντιμετωπίζετε το θέμα. Και περισσότερο, απορώ για τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τα στοιχεία που παραθέτει ο συνομιλητής σας αλλά και για την υπομονή του. Ας τελειώσει κάπου αυτό το αστείο.
Φίλε ΚΑΝΕ το ύφος με το οποίο έγραψες το συγκεκριμένο μήνυμα ... χωρίς παρεξήγηση μου θυμίζει περισσότερο "Αποφασίζωμε και διατάζωμε", παρά μιά δημοκρατική συζήτηση σε ένα δημόσιο Forum.
Δέν έχω τίποτα μαζί σου αλλά έμεινα έκπληκτος με το μήνυμα αυτό, τουλάχιστον απο την στιγμή που έχουμε κάποια διαφωνία με τον beatlejuice καλό θα ήταν να μπορούσαμε να την λύσουμε μεταξύ μας χωρίς παρεμβάσεις τρίτων.
Το θέμα είναι η ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ και νομίζω δικαιούμαστε να κάνουμε αναφορά και στον 2ο και στον 3ο αιώνα μετά απο αυτόν. Άλλωστε στην ζωή του ήταν άν και Θεάνθρωπος, κατα κόσμο ΕΝΑΣ ΑΣΗΜΟΣ ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ, γιατί η βασιλεία του ήταν πνευματική, ουράνια δέν έχει ουδεμία σχέση με τον γήινο κόσμο. Οπότε φυσικότατο είναι οι μεγάλοι ιστορικοί της εποχής του που έγραφαν τα θαυμαστά έργα βασιλέων και αυτοκρατόρων να τον αγνοήσουν τόσο αυτόν όσο και τον θαυμαστό του βίο.

Οι μαρτυρίες που έγραψα περι Φλάβιου Ιώσηπου :
"Κατά τον καιρό τούτο έζησε ο Ιησούς, άνθρωπος σοφός. Επειδή ήταν θαυμαστών έργων ποιητής. Και μάζεψε γύρω του πολλούς από τούς Ιουδαίους, ακόμα δε και από τούς Εθνικούς. Και αυτόν, καταδικασθέντα σε σταυρικό θάνατο από τον Πιλάτο με καταγγελία των αρχόντων μας, δεν έπαυσαν να τον αγαπούν οι πρότερον αυτόν aγαπήσαντες. Και μέχρι σήμερα ακόμη δεν εξαφανίστηκε η τάξη των Χριστιανών που πήραν αυτό το όνομα από αυτόν".

περι Τάκιτου :
«Ο Νέρων υπέδειξε άλλους ως ενόχους και υπέβαλεν εις ιδιαιτέρας τιμωρίας εκείνους τους οποίους ο λαός μισώντας τους για τις ανομίες τους ωνόμαζε χριστιανούς. Εκείνος από τον οποίον προήλθε το όνομα είναι ο Χριστός, ο οποίος εθανατώθη επί της βασιλείας του Τιβέριου, όταν Επίτροπος ήτο ο Πόντιος Πιλάτος. Η προς καιρόν κατασταλείσα ολέθρια δεισιδαιμονία ανεφάνη πάλιν όχι μόνον εις την Ιουδαίαν, την εστίαν αυτού του κακού, αλλά και εις την Πόλιν (Ρώμην), όπου από παντού μαζεύονται και ακούονται όλα τα κακά και τα αισχρά».

και περι Θαλλού:

"...Σε όλο το κόσμο κυριάρχησε ένα φοβερό σκοτάδι, και οι πέτρες έπεσαν από σεισμό, και πολλά μέρη στην Ιουδαία και σε άλλες επαρχίες έπεσαν κάτω. Τούτο το σκότος ο Θαλλός, στο τρίτο βιβλίο των Ιστοριών του, το εξηγεί ως έκλειψη του ηλίου, πράγμα παράλογο κατά τη γνώμη μου. Καθώς οι Ιουδαίοι εορτάζουν το Πάσχα τη 14η μέρα σύμφωνα με τη σελήνη, και η σταύρωση του Σωτήρα μας πέφτει την ημέρα πριν το Πάσχα, και μια έκλειψη του ηλίου παίρνει μέρος μόνον όταν η σελήνη έρχεται κάτω από τον ήλιο..." (Χρονικά XVIII)

ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ. Ο Beatlejuice απάντησε οτι πρόκειται για μεταναγενέστερες προσθήκες στο έργο των συγκεκριμένων μεγάλων ιστορικών αλλά χωρίς αποδείξεις.
Την άποψη του αυτή δέν την συμμερίζεται η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που είναι πιστοί χριστιανοί, βλέπεις δέν είμαι εγώ και ο Παθοκτόνος οι μόνοι που έχουμε το συγκεκριμένο ελάττωμα
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ 99% ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.
Απάντηση με παράθεση