Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #570  
Παλιά 06-10-14, 03:55
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τους άθεους, η εξέλιξη λαβαίνει χώρο σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και έτσι δεν μπορεί να παρατηρηθεί.
Τι πάει να πει «σύμφωνα με τους άθεους»; Είναι άσχετο. Σαν να λες «Σύμφωνα με τους βάζελους, η θερμοκρασία του πλανήτη ανεβαίνει». Επίσης, η εξέλιξη συμβαίνει και σε μικρή χρονική κλίμακα. Παράδειγμα είναι ένας πληθυσμός βακτηρίων που «γίνεται» ανθεκτικός σε ένα αντιβιωτικό. Απλά όσα δεν είναι ανθεκτικά πεθαίνουν, όσα είναι ανθεκτικά ζουν και αναπαράγονται. Ο πληθυσμός καταλήγει να είναι ανθεκτικός.

Παράθεση:
ΝΑΙ. Πιστεύουν. Έχουν τα δικά τους θρησκευτικά κείμενα για το πως πρόηλθε το σύμπαν, τα άστρα, η ζωή από άβια ύλη...
Αυτό λέγεται εικασία. Είναι μια ιδέα που δεν είναι αποδεδειγμένα σωστή αλλά μοιάζει σωστή. Κανείς δεν το πιστεύει. Κανείς δεν το θεωρεί θρησκευτικό κείμενο. Έλεος.

Παράθεση:
...η υποτιθέμενη εξέλιξη των ειδών.
Αυτό λέγεται θεωρία. Είναι μια ιδέα αποδεδειγμένα σωστή, με την παρούσα επιστημονική γνώση. Οι θεωρίες δεν παγιώνονται για πάντα, υπόκεινται συνεχώς σε αναθεώρηση και αμφισβήτηση.

Παράθεση:
Τώρα για τον οργανισμό, αν ήξερες για τί μιλάω, δεν θα ανέφερες βλακείες για αιθερικές ουσίες και ροζ μονόκερους.
Πίστεψέ με ξέρω ακριβώς τι σκέφτεσαι. Έχεις βρει μια δικιά σου ιδέα που σου αρέσει και πιστεύεις ότι είναι αλήθεια, επειδή σου αρέσει.

Παράθεση:
Υπάρχει ένα ολόκληρο σύστημα επικοινωνίας και αντιγραφής, μεταγραφής, μετάφρασης γονιδίων... τα οποία γονίδια είναι πληροφορίες στην πιο αρχαία γλώσσα του κόσμου.
Ναι, και εξηγείται πλήρως από τη βιολογία.

Παράθεση:
Αν πιστεύεις πάραυτα πως διατηρείσαι ζωντανός χάρη σε μια τυφλή και ωμή χημεία μέσα στο κυτταρόπλασμα, δικαίωμά σου.
Μάλλον είναι υποχρέωσή μου. Έχοντας στη διάθεσή μου τα δεδομένα που δείχνουν ότι αυτό συμβαίνει (βλ. φυσικές διεργασίες), θα ήταν ανεύθυνο εκ μέρους μου να πιστεύω κάτι άλλο. Αλλά μιλάω στον άνθωπο που δεν πιστεύει στη βαρύτητα...
Απάντηση με παράθεση