Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1362  
Παλιά 20-07-15, 16:47
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Vassili_1 με έμαθες κάτι σημαντικό με τα επαναλαμβανόμενα μηνύματά σου.

Όταν δίνεις μια απάντηση με αποδείξεις και ο αντίπαλος, εχθρός κτλ αποφεύγει να την καταρρίψει αλλά στρέφει την κουβέντα αλλού προσβάλλοντάς σε, εσύ επαναλαμβάνεις το ίδιο μήνυμα.

Και έτσι τους σπας τα νεύρα.

Σε ευχαριστώ φίλε για αυτό το δίδαγμα. Θα φροντίσω πλέον να επαναλαμβάνω τα ίδια επιχειρήματα έτσι ώστε ο εχθρός να μην μπορεί να ξεφύγει.
Πολλές φορές αναπολώ τις παλαιότερες καλές στιγμές του esoterica.gr. Τότε που ως επισκέπτης απολάμβανα σοβαρές συζητήσεις περί χριστιανισμού (σε όλα τα ανοικτά πεδία, όχι μόνο περί Δημιουργίας). Υπήρχε, βέβαια, το μεγάλο κακό του συγκεκριμένου φόρουμ. Τσατ, ξεκατίνιασμα, μπινελίκια. Και μια διαχειριστική ομάδα να κοιτάζει το ταβάνι, μη τυχόν και θίξει την "ελευθερία της άποψης" ( ή των κολλητών, ίσως; ). Όπως και να χει, στις 50 σελίδες ενός θέματος, υπήρχαν οι 20 με σοβαρές απαντήσεις.

Εκεί είχα ξεχωρίσει τον χρήστη PanosT. Μεστός λόγος, εμπεριστατωμένος, με επιχειρήματα. Ομολογώ, πως παρότι ο τύπος ήταν χριστιανός -που δεν είμαι εγώ- πολλές φορές με είχε κάνει να δω κάποια πράγματα με άλλο μάτι (δηλαδή, πέρα από την προπαγάνδα της άλλης πλευράς). Δυστυχώς, έπαιξε κι εκείνος το ίδιο παιχνιδάκι -τσατ, ξεκατίνιασμα, μπινελίκια- με μπόλικη δόση εγωισμού στυλ "εγώ έχω 1500 πτυχία, εσύ ποιος είσαι που μιλάς;" κι έτσι πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Καλό θα ήταν, Χρηστάρα και Μπιλάρα, αν πραγματικά ενδιαφέρεστε να υπερασπιστείτε τα πιστεύω σας κι όχι απλώς να ανακουφίσετε τις ψυχολογικές σας ανωμαλίες, να διαβάσετε εκείνες τις παλιές συζητήσεις (μιας και είστε μέλη κι εκεί, μεταφέροντας τις ίδιες μπούρδες και τρώγοντας το ανάλογο κλάσιμο) και να παραδειγματιστείτε σχετικά με το τι είναι επιχείρημα και πως αυτό χρησιμοποιείται σε μια συζήτηση.
Απάντηση με παράθεση