Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #95  
Παλιά 01-03-06, 18:20
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Χωρις να ειμαι ειτε θρησκοληπτος ειτε ατομο κοντα στην εκκλησια (το αντιθετως θα ελεγα) υπαρχουν καποια ερωτηματικα σχετικα με την υποτιθεμενη χριστιανικη συνομωσια. Γιατι περι αυτου προκειται. Εφοσον αν δεχθουμε την αποψη οτι ο χριστος δεν υπηρξε. Το να σκηνοθετηθει μια τετοια συνομωσια με τετοια διαρκεια και τετοιο βαθος εκεινα τα χρονια κατα την αποψη μου ειναι απλα αδυνατο.

Μου φενεται πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι ξαφνικα καποιοι ανθρωποι (αποστολοι ιερατεια ρωμαικη αυτοκρατορια κτλ) ειχαν την επιφυτηση να συλλαβουν τη μεγαλυτερη σκηνοθεσια που εγινε ποτε και να δημιουργησουν μια θρησκεια εστω βασισμενη σε μια αλλη. Μιλαμε για ενα τεραστιο δημιουργημα που λογικα δεν ειναι εφικτο. Οι πολεμιοι του Χριστου θα πρεπει να αναρωτηθουν αν ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο και μετα να μπουν σε μια διαδικασια αρνησης του ΙΧ. Ακομα και αν χρησιμοποιησαν εναν επανασταση για να περασουν την προπαγανδα τους χρονια αργοτερα καποιος θα μιλαγε καποια στιγμη θα μαθευοταν η αληθεια με καποιο τροπο. Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα μυστικο τοσο ποιο δυσκολο ειναι να μεινει μυστικο. Εκτος αυτου υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι οι οποιοι εχουν βιωματα σχετικα με το χριστιανισμο τα οποια ειτε τα αποκαλουν θαυματα ειτε επικοινωνια με τα ανωθεν.

Ας αναρωτηθουμε πρωτα πως ειναι δυνατον να στηθει ενα τετοιο θεατρο και για ποιο λογο και υστερα να αρχισουμε μια αμφισβητηση. Επιχειρηματα οπως ο χριστιανικος μεσαιωνας, εγκληματα κατα του Ελληνισμου και της επιστιμης ΔΕΝ ειναι αποδειξη οτι ο ΙΧ δεν υπηρξε. Το οτι ο χριστιανισμος εκανε καποια (τι καποια αρκετα εκανε) εγκληματα δεν ακυρωνει τιποτα. Δεν υπαρχει θρησκεια στο κοσμο που δεν χυθηκε αιμα στο ονομα της.

Ισως κειμενα παραποιηθηκαν και χαθηκαν αλλα ενα τετοιο δογμα, μια τετοια θρησκεια ( η γεικα μια θρησκεια ολοκληρη ) δεν ειναι δυνατον να ειναι αποκλειστικα ανθρωπινο κατασκευασμα.
Ειμαι αρκετα μακρια απο το χριστιανισμο.. δεν νιωθω χριστιανος αλλα μου δεν μπορω να παραδεχτω οτι καποιοι ηταν τοσο σατανικα εξυπνοι
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση