Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1562  
Παλιά 05-09-16, 16:00
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει κάποιοι να διαβάσουν παλαιότερα μηνύματά μου πάνω στο θέμα,όπου υποστηρίζω άλλα ευρήματα.Στους υποστηρικτές είμαι κι εγώ,αλλά δεν μπορώ να ακούω βλακείες.Φυσικά και ένα εκτελεστικό συνέδριο ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΙΕΡΕΩΝ θα μιλούσε για τον Χριστό,όπως και σε κάθε άλλο συνέδριο άλλης θρησκείας,αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για μένα.

Τώρα για το θέμα ψέματος στον αυτοκράτορα,φίλε cHrIsToS8 σε ποιο κόσμο ζεις?Έχεις ιδεά πόσα ψέματα έχουν λεχθεί όχι μόνο στη βυζαντινή αυτοκρατορία αλλά σε ολα τα βασίλεια και κράτη που έχουν υπάρξει ανά τους αιώνες?Δεν λέω ότι ψεύδονταν μπροστά στον αυτοκράτορα,ούτε ότι η σύνοδος της νίκαιας ήταν μια συνομωσία,κάθε άλλο ,έβαλε σωστές και στέρεες βάζεις στον χριστιανισμό,αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι επειδή υπήρχε νόμος για τα ψέματα οι άνθρωποι δεν λέγανε.

Περισσότερη λογική,λιγότερες παρωπίδες και όλα θα λυθούν
Σε παρακαλώ πολύ δώσε μεγαλύτερη προσοχή σε αυτά που γράφει ο συνομιλητής σου (εγω στην προκειμένη) και με εξισου μεγάλη προσοχή δώσε την απάντηση σου.
Γράφεις ότι δεν μπορείς να ακούς το ότι επειδή υπάρχει νόμος με τιμωρία σε όποιον πει ψέματα μπροστα στον αυτοκράτορα, οι ανθρωποι δεν λέγανε.!
Και καλά κάνεις ασφαλώς, ΠΟΥ το άκουσες όμως αυτό;
Οι άνθρωποι λέγανε, λένε και θα λένε ψέματα, το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ (και αυτο είπα) όμως που ελεχθηκε μπροστα στον αυτοκράτορα για τον Ιησού Χριστό δεν ήταν ψέμα μιας και κάτι τέτοιο (ακόμα και απο τον Αρειο) ευκολα μπορουσε να το ελέγξει ο αυτοκράτορας (για την ιστορικότητα της υπάρξεως του Ιησού Χριστού επί συγκεκριμενης ιστορικης στιγμης).
Δεν μιλαω γενικά αλλά συγκεκριμένα.
Σε παρακαλώ να εισαι και εσυ όσο μπορεις συγκεκριμένος και να μην γενικέυεις τα συγκεκριμενα πράγματα.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση