Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...
Συμφωνώ. Ο δρόμος της Αρετής είναι στην αρχή τραχύς αλλά μετά σε αποζημιώνει.

Παράθεση:
οι Φραγκολεβαντίνοι,πάντως,έχουν μία ωραία λέξι,λόγω της διττής της εννοίας-και τώρα με μόνον την δεύτερη,την "μεταφορική"-,την λέξι:"pathetic")
Γενικά οι Φράγκοι και μάλλον όχι οι Φραγκολεβαντίνοι (Φραγκο-ανατολίτες) έχουν κρατήσει αρκετές Ελληνικές λέξεις με την αρχική τους σημασία, ενώ αντίθετα στη νεοελληνική γλώσσα τις χρησιμοποιούμε λάθος [επίσης βλ. sympathetic vs. συμπαθητικός]

Παράθεση:
Ή μάλλον είναι,αλλά είναι ιλαρή ταλαιπωρία,ενώ η άλλη οδός είναι βαρύθυμη και θανατερά ανιαρή "ευκολία"
Και πάλι συμφωνώ. Σίγουρα νιώθεις περισσότερο δυνατός και λιγότερο έρμαιο των παθών σου.

Παράθεση:
Δεν ξέρω πως ορίζει τη νηστεία η κάθε θρησκεία ή το κάθε φιλοσοφικό ρεύμα, πάντως για μένα έχει την έννοια όχι μόνο της αποχής από τροφές που χαρακτηρίζονται "ακάθαρτες" αλλά, κυρίως, τη στροφή του ανθρώπου προς τα μέσα, την ενδοσκόπηση, την προσπάθεια επικοινωνίας με το Θείο, όπως κι αν το ορίζει κανείς.
Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Είναι πολύ ανούσιο και επιφανειακό να περιορίζουμε την έννοια της νηστείας στη κατανάλωση τροφής.

Παράθεση:
Ο Πυθαγόρας λέγεται πως είχε απέχθεια για τα κουκιά, ίσως να γνώριζαν από τότε την ασθένεια της κυάμωσης που αυτά προκαλούν σε όσους έχουν έλλειψη του ενζύμου G6PD.
Για την ερμηνεία αυτή υπάρχει και άλλη, μεταφορική, άποψη. Την εποχή εκείνη ψήφιζαν δια λευκών και μελανών κυάμων, και λέγεται ότι ίσως με αυτή του τη ρήση ο Πυθαγόρας να ήθελε να αποτρέψει τους μαθητές του από τις πολιτικές διαμάχες και ψηφοφορίες. Υπάρχουν και άλλες ερμηνείες... πάντως πιστεύω ότι αυτή που αναφέρεις είναι και η πιο πιθανή.

Παράθεση:
ενώ κάπου έχω διαβάσει πως κάποιοι αρχαίοι έλληνες θεωρούσαν το ψάρι ως ακάθαρτη τροφή και την απέφευγαν.
Το έχω διαβάσει και γω. Αυτό το λένε επειδή, ιδίως στον Όμηρο - παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος της Οδύσσειας διαδραματίζεται στη θάλασσα - δεν γίνεται λόγος για θαλασσινές τροφές, παρά μονάχα ως έσχατη λύση όταν εξαντληθούν τα τρόφιμα.

Παράθεση:
Αποχή κάθε είδους τροφής από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου (για μία μερα νηστεία).
ο Χριστός νήστεψε 40 μέρες
Αυτό ακριβώς γίνεται και στο ραμαζάνι.
Επίσης, ποιά η σημασία του αριθμού 40; Γιατί όχι 30 ή 28 όπως ένας σεληνιακός κύκλος [όπως σήμερα χωρίζουμε τον χρόνο];

Παράθεση:
Αυτό είναι πολύ εγωιστικό και φυσικά όλοι φαντάζομαι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν λαοί πολύ πιο "φανατισμένοι" από εμάς...Γι'αυτούς η νηστεία και η θρησκεία καθορίζει και όλη τους τη ζωή!
Σωστό κι αυτό....

Παράθεση:
Παν μέτρον άριστον κι αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Αν ακολουθούμε αυτό τον απλό "κανόνα" σαν αρχή ζωής, νομίζω δεν έχουμε ανάγκη καμία νηστεία
Συμβολική αναπαράσταση του "μέτρου" υπάρχει στη μυθολογία του Μαντείου των Δελφών το οποίο συμβολικά ανήκε 6 μήνες στον Απόλλωνα [εγκράτεια, ενδοσκόπηση] και 6 μήνες στον Διόνυσο [γλέντι, ερωτικές περιπέτειες..και γενικά όλα τα προσφιλή αθλήματα ].
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση