Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #575  
Παλιά 22-11-08, 15:31
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα να τοποθετηθώ αναλυτικά μα δυστυχώς θα είναι πολύ σύντομος. Αρχικά, δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις οπότε ίσως να επαναλάβω κάτι που ήδη ειπώθηκε.

Κατά τους Χριστιανούς, η ζωή είναι ο δρόμος για τη Θέωση. Την ομοίωση με το πατέρα. Ζούνε στον υλικό κόσμο ώστε να εκπαιδευτούν ως ικανοί Θεοί για τον κόσμο τους (για όσους τα καταφέρουν ενώ για όσους προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν περνάν ως υπάρξεις που δοξάζουν τον υπάρχοντα Θεό – Πατέρα… το γιατί είναι πολύ μεγάλη ιστορία δεχθείτε το ότι είναι απλά η άποψή μου οπότε).

Ο Ιησούς Χριστός, ήταν ένας άνθρωπος όπως όλοι μας μεν, αλλά διέθετε τη Θέωση που επιζητεί κάθε Χριστιανός. Σύμφωνα με τους Χριστιανούς, ο Ιησούς Χριστός, ΔΕΝ προσπάθησε να Θεωθεί αλλά ήταν ήδη Θεός. Για αυτό και τον αποκαλούν οι άνθρωποι ως Υιό του Θεού.

Ο Ιησούς Χριστός μας δίδαξε κάποια πράγματα (είμαι Χριστιανός) ώστε να επιτύχουμε τη Θέωση ευκολότερα, ώστε να μας δείξει το δρόμο προς το Πατέρα. Και μάλιστα στο Ορθόδοξο ευαγγέλιο γράφεται :

Στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο (το περισσότερο φιλοσοφικό) στο εδάφιο 14 στοίχο 6 έως 8, μεταφράζονται τα λόγια του Ιησού Χριστού : « Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, κανείς δεν έρχεται εις το Πατέρα παρά δι εμού. Εάν με ηξέρατε, θα ηξέρατε και το Πατέρα μου. Από τώρα τον ξέρετε και τον έχετε ιδή (δει)».

Παρακάτω στο στοίχο 11 έως 12 μεταφράζονται πάλι τα λόγια του Ιησού Χριστού : «[…] Πιστεύετέ με, ότι εγώ είμαι εν τω Πατρί και ο Πατέρα είναι εν εμοί […]».

Τη Θέωση που περιγράφω εδώ, οι Χριστιανοί την περιέγραφαν ως Ουράνια Βασιλεία. ¶λλωστε πως μπορούσε κάποιος να περιγράψει τον κόσμο πέρα από τον κόσμο μας, σε ανθρώπους 2000 χρόνων πριν. Εδώ στους σημερινούς και δεν το κατανοούν.

Φυσικά το σημαντικότερο στοιχείο σχετικά με τη κουβέντα που κάνουμε, βρίσκεται στο εδάφιο 12 στοίχος 44 έως 50 (κατά Ιωάννη ευαγγέλιο)

Για να μη μακρυγορώ άδικα. Όταν ένας Χριστιανός λέει ότι πιστεύει στον Ιησού Χριστό, εννοεί 1.Ότι πιστεύει στις διδασκαλίες του ως αληθινές και τις ακολουθεί, 2. Ότι πιστεύει στις υποσχέσεις του και τις ζητά (υποσχέσεις όπως η πραγματοποίηση των προσευχών από το Πατέρα και πολλά άλλα), 3.Ότι πιστεύει πως ο Ιησούς Χριστός ήταν πραγματικός και αληθινός οπότε τον αποδέχεται ως πρότυπο για το πνευματικό του εαυτό.

Να σημειώσω ότι 1. το κατΆ εικόνα αναφέρεται στο πνευματικό μας μέρος και το κατΆ ομοίωση στη διαδικασία αυτό το κατΆ εικόνα να τελειοποιηθεί, 2. ο Ιησούς Χριστός είπε στους μαθητές του όταν τους μιλούσε για «τη πίστη», ότι αν ακούσουν και ακολουθήσουν τα λόγια του (τον πιστέψουν πραγματικά) θα είναι ικανοί να κάνουν όσα κι αυτός και ακόμα περισσότερα θαύματα, ενώ σε άλλο σημείο πάλι για την αρετή της πίστης έλεγε ότι αν είχαν πίστη όσο ένα σπόρος (σιναπιού) θα μπορούσαν να διατάξουν ένα βουνό να κινηθεί και θα το έκανε ή ένα δέντρο ομοίως κτλ.

Επειδή ήδη είπα πάρα πολλά και σας κούρασα, η ουσία βρίσκεται στο ότι ΔΕΝ πιστεύουμε στον άνθρωπο ή στο όνομα, αλλά στις διδασκαλίες, στην κοσμολογία και στις ιδιότητες.

Τα παραπάνω ΔΕΝ είναι προσωπικές μου απόψεις, υπάρχουν άπειρες αναφορές στα ευαγγέλια, στις επιστολές και πράξεις των αποστόλων και στα πατερικά κείμενα. Ωστόσο αυτά για να τα κατανοήσει κάποιος πρέπει να περπατήσει το δρόμο προς το Πατέρα, για αυτό οι ρηχοί Χριστιανοί αγνοούν τα περισσότερα από αυτά και για αυτό δεν τα καταλαβαίνουμε όταν τα ακούμε στην εκκλησία.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση