Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #334  
Παλιά 08-08-13, 19:35
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Πριν:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ OANNHSEA, καθώς γράφω: «η ορισμένη άθεη «επιστημονική» κλίκα…», δεν εννοώ όλη την επιστήμη.
Μετά:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιαδήποτε επιστημονική κοινότητα, ΔΕΝ μπορεί να αντικρούσει τις παραδοχές της Εκκλησίας. Συμπεριλαμβανομένης και της ορισμένης εξελικτικής «επιστημονικής» κλίκας.
Από το: "ορισμένη άθεη κλίκα", στο: "οποιαδήποτε κλίκα + της εξελικτικής"!

Πριν:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
[...] ... ισχυρισθεί ότι εμφανίστηκε από μόνο του ... [...]
[...] Ε, όπως αερολογία είναι, αν βρεθεί κάποιος να ισχυρισθεί αυτό ... [...]
Μετά:

[QUOTE=Vassilis_1;105389]Δεν τον δημιούργησε λοιπόν κανείς ... [...]/QUOTE]

Από το: "αερολογία", στο: "ναι, το παραδέχομαι ... είμαι αερολόγος"!

Ήξερα ότι όλα είναι ρευστά και αλλάζουν κάθε χρονική στιγμή, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο συμπαντικές αλλαγές εντός εικοσιτεσσάρων ωρών. Ακόμη και ο Θεός ο ίδιος, επτά ημέρες + δύο μήνες έκανε ν' αναθεωρήσει την "αγάπη" του για τον Αδάμ και την Εύα!

Παράθεση:
αναλύεται η σημασία που έχει η λέξη «εξέλιξη»
Εγώ σου εξήγησα όσο πιο διεξοδικά μπορώ και με παράδειγμα, καθώς και με αντίστροφο παράδειγμα, το πως εννοεί η επιστημονική κοινότητα την έννοια "εξέλιξη"!

Το αν εσύ δε μπορείς να συμφωνήσεις με αυτό, είναι δικαίωμά σου.
Εκτός, όμως, από δικαιώματα έχεις και υποχρεώσεις. Και όπως εγώ υποχρεώνομαι να παραθέτω την άποψή μου επιχειρηματολογώντας, έτσι αποτελεί και δική σου υποχρέωση να επιχειρηματολογήσεις καταλλήλως. Ακριβώς, επειδή κάτι δεκάδες σελίδες τώρα, δεν μπορείς να το κάνεις καθόλου, επαναφέρεις παλιές σου τακτικές και ρήσεις, όπως:

Παράθεση:
ας πάνε στους συγγενείς τους σκοταδιστές, καφετζούδες, ονειροκρίτες και λοιπούς συγγενείς, μήπως σας παρηγορήσουν με άπιαστα όνειρα θερινής νυκτός
... ενώ ήδη έχεις πάρει την απάντησή σου κάτι αιώνες πριν:

Παράθεση:
Η κοινότητα των "καφετζούδων" δεν μας είναι αρεστή. Για την ακρίβεια, το αν μία γυναίκα μπορεί να διαβάσει το μέλλον μέσω ενός φλυτζανιού καφέ, είναι το ίδιο διασκεδαστικό με το να εξομολογείται κανείς τις αμαρτίες του σ' έναν ιερωμένο. Υπάρχει και το ενδεχόμενο, οι "καφετζούδες" να έχουν περισσότερα κοινά με τις εκκλησιαστικές πηγές, μιας και οι δύο αυτές πλευρές έχουν την ίδια ικανότητα στο να παραπλανούν τα πλήθη και να κερδίζουν απ' αυτά!
Δε ξέρω...
Ίσως τελικά να έχουν δίκιο οι Νορβηγοί με τα hobbies που έχουν διαλέξει τα Σαββατόβραδα. Ίσως μόνο έτσι να ξυπνήσει ο θεοκρατικός κόσμος και να δει λίγο πέρα απ' αυτό που του έχουν επιβάλλει:

__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση