Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #323  
Παλιά 28-04-07, 18:05
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Lux,

Ο όρος "αρχαία" είναι συμβολικός. H αντικειμενική και κοινώς αποδεδεγμένη εκπόρευση του Συμβολικού Τεκτονισμού είναι αυτή των συντεχνιών Τεκτόνων (Μasons-Builders) του Μεσαίωνα. Όλα τα σύμβολα του Συμβολικού Τεκτονισμού προέρχονται από αυτούς, μόνον που τους αποδίδεται συμβολική και φιλοσοφική σημασία. Ο λόγος λοιπόν που ο αμιγής Τεκτονισμός δεν δέχεται γυναίκες είναι διότι οι συντεχνίες του μεσαίωνα απαρτίζονταν μόνον από άνδρες και είναι καθαρά παραδοσιακός. Η έννοια της αρχαιότητας βασίζεται στην αρχαιότητα του τύπου και οι απόψεις διαφέρουν. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις στην ιστορία που μας δίνουν την δυνατότητα να πιθανολογούμε για την αρχαιότητά του και μια πολύ σημαντική σχέση με τα Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια. Οι βαθμοί και τα σύμβολά του είναι ανάλογα με αυτών των Διονυσιακών και Ελευσίνιων μυστηρίων και ένα μεγάλο μέρος του ηθικού και του φιλοσοφικού συστήματός του βασίζεται στην αρχαιοελληνική σκέψη. Επίσης, υποστηρίζεται ότι ο Τεκτονισμός έχει ώς αρχή εκίνησής του την εποχή του Αδάμ, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση καθαρά συμβολικής φύσεως.

Για περισσότερα πάνω σ'αυτό θα σε συμβούλευα να διαβάσεις μια πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη του αγαπητού Λευτέρη Δασκαλάκη. Σου παραθέτω τον δεσμό: http://www.ionia7.gr/articlesLD01.htm

Knight_templar

Κείμενα σαν το δικό σου έχω διαβάσει αμέτρητες φορές. Ο μόνος λόγος που θα απαντήσω για μια ακόμη φορά σε ένα από αυτά, είναι διότι με βοηθάς να ξεκαθαρίσω δύο-τρία πράγματα που θα μας χρησιμεύσουν για την κουβέντα μας. Βέβαια, τα επιχειρήματα που εκφράζεις είναι ακριβώς τα ίδια, καρμπόν που λένε, με τα κείμενα που προανέφερα. Υποσυνείδητα ή συνειδητά οι συνωμοσιολόγοι δημιουργείτε μια ξεχωριστή τάξη και τα επιχειρήματά σας εκφράζονται σαν γραμμή κόμματος. Πάντοτε τα ίδια και το ίδιο αστήριχτα.

1) Ο Τεκτονισμός απευθύνεται σε συνειδητούς ανθρώπους και όχι σε πρόβατα. Άρα λοιπόν, ένας συνειδητός άνθρωπος ποτέ του δεν θα έδινε έναν όρκο που θα περιόριζε την δυνατότητά του να εκφραστεί. Ο όρκος μυστικότητας έχει να κάνει μόνον με όσα λαμβάνουν χώρα εντός των στοών και όχι εκτός τους. Ο Τεκτονισμός δεν είναι μυστική αδελφότητα, αλλά αδελφότητα με μυστικά. Η διαφορά είναι πολύ σημαντική και ελπίζω να την κατανοήσετε.

2) Στην αρχή αμφισβητείς την ιδιότητά μου και στην συνέχεια την αναγνωρίζεις λέγοντας ότι είμαι μικρό ψάρι. Μια βασικότατη ερώτηση όμως και παρακαλώ να την ακούσουν και οι υπόλοιποι.
Πώς γίνεται εσύ που όχι απλά δεν είσαι Τέκτων αλλά μάλιστα είσαι και πολέμιός του να γνωρίζεις περισσότερα από εμένα που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είμαι; Δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο αστείο; Από όλο αυτό το χάσιμο χρόνου δεν έχω κανένα προσωπικό κέρδος. Ο μόνος λόγος που βρίσκομαι στον χώρο είναι για να διαφωτίσω όσους ενδιαφέρονται και όσο κι ο ίδιος μπορώ. Σταμάτα λοιπόν να τους συσκοτίζεις.

3)Τα τυπικά του Τεκτονισμού μπορείτε να τα βρείτε πια παντού, από το διαδίκτυο μέχρι τα παλαιοπωλεία. Το μυστικό του τεκτονισμού, κρύβεται εντός του και δεν είναι ούτε βιβλίο, ούτε σφραγισμένος πάπυρος. Είναι αυτό που ψάχνει ο κάθε Τέκτων προσωπικά.

4) Για τους διαφόρους καραγκιόζηδες που με θράσος υπερασπίζονται ότι αποκαλύπτουν τα μυστικά του, το μόνο που θα ανακαλύψετε είναι ότι αδειάζουν το πορτοφόλι σας, γεμίζοντας το δικό τους και σας προσφέρουν μόνον αβάσιμες και άχρηστες πληροφορίες. Ο Τεκτονισμός είναι ένας βιωματικός δρόμος και αν δεν τον ακολουθήσεις και τον ζήσεις, όχι απλά δεν μπορείς να ανακαλύψεις κανένα μυστικό, αλλά χάνεις την ώρα σου, διότι γι'αυτόν που δεν είναι Τέκτων, δεν υπάρχει καν μυστικό.

5) Για τα στελέχη και τους Τέκτονες που απεχώρισαν. Έχω διαβάσει διάφορες τέτοιες ιστοριούλες. Αρχικά, οι περισσότερες είναι γραμμένες από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για τον τεκτονισμό. Με μια καλή αναζήτηση στοιχείων στο δίκτυο γράφεις μια πιστευτή, από έναν άσχετο με το θέμα, ιστορία. Μπορώ να σου πω πολλές τέτοιες κι εγώ αν το θέλεις, όπως για παράδειγμα ενός που υποστήριζε ότι ήταν Μασόνος για χρόνια (Αμερική, ο τόπος) και όταν κλήθηκε να λάβει τον 33 συνειδητοποίησε ότι ο Τεκτονισμός είναι διαβολική οργάνωση κτλ. κτλ. Το πλόβλημα είναι αγαπητέ φίλε ότι η ιστορία του συγκεκριμένου μπορούσε να διαβαστεί ολίγον διαφοροποιημένη και από άλλους συγγραφείς, σε άλλους τρεις δικτυακούς τόπους. Όσο για στελέχη που λες ότι απεχώρισαν το 1700, είναι λίγο αδύνατο διότι Τεκτονισμός υφίσταται από το 1717, με την ίδρυση της πρώτης Μεγάλης Στοάς στην Αγγλία. Ακόμη κι ο πιο διορατικός άνθρωπος λοιπόν είναι αδύνατον να αποχωρίσει από κάτι που ούτε υφίσταται.

6) Οι πατέρες της Μασονίας, όπως γράφεις, την υποστήριξαν μέχρι την τελευταία τους πνοή, όπως υπήρξαν και πατέρες της ανθρωπότητας, πολεμώντας και πεθαίνοντας γι'αυτήν και για τα αιώνια δικαιώματα του ανθρώπου. Αυτοί ήταν που ελευθέρωσαν την Ελλάδα από τους Τούρκους, αυτοί που έδιωξαν τους Μονάρχες από την Ευρώπη θεμελιώνοντας την δημοκρατία, αυτοί που ως Carbonari έφεραν την Ιταλική Επανάσταση κι ένωσαν την Ιταλία. Και όλα αυτά διότι τους ζητήθηκε από τον λαό.

7) Ο Τεκτονισμός, αν και έχει πολλά διαφορετικά τυπικά, είναι ένας. Ο Τεκτονισμός είναι ο Συμβολικός Τεκτονισμός των τριών βαθμών. Αρχίζει και τελειώνει εκεί. Όλοι οι άλλοι βαθμοί λειτουργούν ως επεξηγηματικοί. Στον εσωτερικό δρόμο θα βρεις πολλές διακλαδώσεις, όπως και σε κάθε άλλο δρόμο. Άλλα τάγματα όπως, ροδοσταυρικά, ναϊτικά, ερμητικά κτλ. δεν έχουν άμεση σχέση με τον Τεκτονισμό, αν και κάποια εκπροσωπούν το ίδιο όραμα. Αυτό ενός καλύτερου κόσμου, με καλύτερους ανθρώπους.

Αυτά για τώρα.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 28-04-07 στις 18:13
Απάντηση με παράθεση