Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 18-01-18, 12:55
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Τον τίτλο του θέματος " νηστεία και ψυχή " τον θεωρώ λανθασμενο, διότι μας πηγαίνει απευθείας σε θρησκευτικές πεποιθήσεις,μιας και η λεξη"νηστεια",έχει καταχωρηθει ως πνευματικό πεδίο του Χριστιανισμου, χωρίς να έχει εξεταστεί πρώτα το θέμα, σώμα και υγεία, και ύστερα ψυχή και υγεία ..και από εκεί και πέρα για το τι θεωρούσε η κάθε θρησκεία ή ο κάθε φιλόσοφος για το θέμα αυτό. Θεωρώ πως εσωτερική αναζήτηση δεν μπορεί να γίνει χωρίς ψυχοσωματικη υγεία ...

Με τη λέξη "νηστεία" και αυτά που έχω μάθει αναφερόμαστε για μικρά χρονικά διαστήματα αποχής από κάποιες τροφές, ενώ αν βάζαμε τη λέξη "διατροφή ",θα αναφερομασταν,αν όχι για εφ όρου ζωής, για χρόνια σε καθημερινή βάση.Όπως έγραψα, ο κύριος λόγος είναι η υγεία ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να ασθενήσει ο άνθρωπος, για να υπάρχει ο "χρόνος" να ασχοληθεί με τις εσωτερικές του αναζητήσεις .

Επαναφέρω λοιπον αυτό το θέμα, το τόσο ενδιαφέρον, διότι η ψυχοσωματικη υγεία εξαρταται από τη τροφή του νου και την τροφή του στομαχιου...και δεν εχει κανενας, φιλόσοφος ή θρησκεια, τα πνευματικά δικαιώματα.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 18-01-18 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση