Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 31-07-08, 08:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

O Dreamer ήταν απόλυτος. Το φαγητό είναι περιττό και αποτελεί τροχοπέδη. Τα όργανα έχουν προορισμό να ονειρεύονται και μόνο. Όμως, όπως αυστηρά διέταξε, μόνο αυτός θα ορίζει τον τρόπο για τον σταδιακό περιορισμό της τροφής.

Όλα ξεκίνησαν όταν έπεσε στα χέρια μου εκείνο το βιβλίο. Κιρσοί, αιμορροίδες, φλεβίτιδες χωρίς γιατρό. Ο Βιβλιοπώλης μου είπε ότι όλη η σειρά (.....χωρίς γιατρό) έχει εξαντληθεί προ πολλού και δεν ξαναεκδίδεται. Είχα ήδη το "Όραση χωρίς γυαλιά" της ίδιας σειράς από πολύ παλιά. Με είχε εντυπωσιάσει. Πιστεύω ότι με βοήθησε να κρατήσω την μυωπία μου κάτω του ενός βαθμού αφού ακόμα κάνω τις ασκήσεις του για τα μάτια και νοιώθω πολύ καλύτερα δυναμώνοντας τους μυς που αλλάζουν το σχήμα του βολβού.

Ο γιατρός στο βιβλίο ήταν ξεκάθαρος.

1. Οι κιρσοί και οι αιμορροίδες οφείλονται στις τοξίνες του κρέατος που συσσωρεύονται στις βαλβίδες των φλεβών του πρωκτού και των κάτω άκρων, τις μπλοκάρουν και αυτές μη μπορώντας να βοηθήσουν την επιστροφή του αίματος στην καρδιά στα μέρη που δεν υπάρχει μεγάλη υποπίεση (κάτω άκρα, πρωκτός) αφήνουν το αίμα να λιμνάζει και να δημιουργεί θρόμβους. Το κρέας απαγορεύεται εξ ολοκλήρου.

2. Διατροφή φτωχή σε ίνες επικάθεται στην επιφάνεια του εντέρου μόνιμα και αυτό χάνει την απορροφητικότητα του.

3.Οι τροφές που τρώμε με τις σημερινές συνήθειες δεν αφομοιώνονται πλήρως διότι το έντερο δεν λειτουργεί σωστά λόγω του 2.

4.Η σωστή δίαιτα αποκλείει τελείως το κρεας επιτρέπει μόνο εξαιρετικά το ψάρι ενώ τονίζει ότι ακόμα και τα όσπρια είναι από τις τροφές που πρέπει να δίνονται περιορισμένα. Αυτές οι τροφές απαιτούν μεγάλη εργασία από τον οργανισμό και ιδιαίτερα το συκώτι.

5.Η δίαιτα για τη σωστή θρέψη των αδύνατων και ταλαιπωρημένων από τις τοξίνες φλεβών, περιλαμβάνει φρούτα λαχανικά σούπες, σαλάτες, ξηρούς καρπούς, μακαρόνια, ολικής αλέσεως αλεύρι , αναποφλοίωτο ρύζι, μαυρη ζάχαρη κλπ. Οι ίνες είναι πολύ σημαντικές γιατί αποτελούν το μόνο μέσο για τον καθαρισμό του εντέρου. Τα αυγά και τα παράγωγα του γάλακτος δεν απαγορεύονται αρκεί να δίνονται με μέτρο.

6. Για τον καθαρισμό του εντέρου απαιτείται εκτός από σωστή δίαιτα νηστεία και φρουτοθεραπεία τουλάχιστον μια μέρα τη βδομάδα. Την μέρα της νηστείας δεν τρώμε τίποτα παρά μόνο νερό. Την επομένη μόνο φρούτα - χυμούς. Η νηστεία είναι καλύτερα αν γίνεται δυο μέρες συνεχόμενα το δεκαπενθήμερο ή ακόμα καλύτερα - για όσους αντέχουν- τέσσερις μέρες συνεχόμενα κάθε μήνα. Πάντα την επόμενη μέρα πρέπει να τρώμε μόνο φρούτα.

Έκανα την δίαιτα για ένα μήνα. Στη συνέχεια σταμάτησα την θεραπεία της νηστείας άλλαξα όμως δραματικά την διατροφή μου΄τρώγοντας τις τροφές που προτείνει η δίαιτα μόνο. Τις 40 ημέρες τις σαρακοστής νήστεψα πρώτη φορά το αυγό, το γάλα και τα υπόλοιπα ζωικά.

Παρατήρησα ότι η κρητική διατροφή που περιλαμβάνει καθημερινά ελαιόλαδο (που δεν απαγορεύεται) δεν στερεί από τον οργανισμό όλα αυτά που τον κάνουν να νοιώθει δυνατός ακόμα και αν κόψει τις ζωικές τροφές και περιορίσει τα όσπρια. Ο λόγος όμως που ακόμα τρώγω ζωικά είναι ότι δεν μπορώ να αφιερώνω τόσο χρόνο για την διατροφή μου ωστέ να ακολουθώ πιστά την δίαιτα και να είναι πλήρης. Με ένα γάλα ή δυο αυγά είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να νοιώσεις αδυναμία.

Αυτό που με ικανοποιεί προς το παρόν είναι ότι έχασα την συνήθεια του φαγητού. Όχι δηλαδή ότι δεν τρώγω αλλά χωρίς ωρολόγιο πρόγραμμα. Αυτό προσπαθούσα να το κάνω σαν άσκηση στο διώξιμο των καθημερινών συνηθειών. Τώρα βλέπω ότι συναίβει χωρίς να το καταλάβω κάποια στιγμή. Μπορεί να μην φάω τίποτα όλη μέρα και το βράδυ να πιω ένα μιλκ σεικ μπανάνα.

Γενικά είμαι αδύνατος. Αρκετά. Παλαιότερα προσπαθώντας να πάρω βάρος κατέβαζα ένα σωρό τροφές με πλούσιες θερμίδες και το μόνο που γινόταν ήταν ότι πήγαινα και 10 φορές στην τουαλέτα ή είχα όλη μέρα αέρια. Το έντερο απορροφούσε πάντα το ίδιο. Στην καλύτερη περίπτωση γέμιζα με λίπος στη μέση. Σήμερα ξέρω ότι δεν είναι έτσι. Μπορώ να αυξήσω το βάρος μου εύκολα με καθαρές τροφές το έχω δει αυτό. Όμως η πορεία είναι προς την κατάργηση της τροφής και όχι ότι θα πάω εκεί για πάντα, αλλά είναι δύσκολο και να γυρίσω και στην εποχή του ... λιγούρη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 31-07-08 στις 08:40
Απάντηση με παράθεση