Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #655  
Παλιά 24-10-14, 17:25
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ μια και δείχνεις να το έχεις΄ψάξει κάπως.
Πριν τη μεγάλη έκρηξη (αν ισχύει) δεν υπάρχει τίποτα - ούτε χώρος, ούτε ύλη, ούτε χρόνος. Και η πριν τη μεγάλη έκρηξη είναι κάτι μια φυσαλίδα που προβάλει από το πουθενά και περιέχει και το χώρο και ότι έγινε η "ύλη". Αν το καταλαβαίνω καλά. Σωστά ως εδώ;
Όχι Pholarchos, δεν το κατάλαβες καλά. Το "τίποτα" υφίσταται στην πολύ στενή ανθρωποκεντρική οπτική γωνία. Γεννήθηκα υγιής, άρα δεν είμαι καθυστερημένος, άρα συνειδητοποιώ το Είναι μου, άρα υπάρχω. Cogito ergo sum.
Κάποτε θα πεθάνω (γμτ), μπορεί να πάω στο παράδεισο (εσύ), μπορεί να μετενσαρκωθώ (εγώ), μπορεί και να πάψω οριστικώς (άλλος), οπότε, τουλάχιστον το παρόν σώμα μου καταλήγει στο τίποτα.

Η συνείδηση που έχεις/έχουμε (επί του παρόντος) είναι δέσμια της υπόστασης του μικρόκοσμου που ζεις, και φυσικά αντιλαμβάνεται την γέννηση και την ανυπαρξία από την προβολή της διάστασης του χρόνου επάνω της. Όταν δεν υπάρχει χώρος και χρόνος με αυτήν την υπόσταση που ξέρουμε, τότε δεν υπάρχει το "κάτι" και το "τίποτα", δεν υφίστανται αυτές οι έννοιες.

Πιο γήινα, το δρώμενο του big bang μπορεί να "συνέβη" σε κάποιο μετα-χώρο ή μετα-σύμπαν, για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα πέραν της δημιουργίας του σύμπαντος μας "μέσα" σε αυτό. Υπάρχουν θεωρίες που προκύπτουν απο τα υπάρχοντα δεδομένα, στις οποίες μέσα σε αυτό ή αυτό το ίδιο, υφίσταται ως ενέργεια, μια ενεργειακή στάθμη μάλλον (μην την ταυτίσεις με τις γνωστές μας ενέργειες, αυτές είναι παράγωγά της) το μηδενικό σημείο (zero point energy). Στο οποίο μια τυχαία διακύμανση, ένας κυματισμός, γέννησε αυτό που ξέρουμε. Ο γνωστός χώρος, χρόνος, ύλη, αντιύλη και οι τέσσερις θεμελιώδεις δυνάμεις είναι παράγωγα αυτής της ενέργειας και ότι άλλο ξέρουμε ή θα μάθουμε προσεχώς, μέχρι νεωτέρας.

Ενδεχομένως να "γεννάει" άπειρα άλλα την "στιγμή" που γράφω και εσύ διαβάζεις, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, για την ώρα όλα αυτά είναι ανθρωποκεντρικές αλλά λογικές επιστημονικές εικασίες. Αυτό που δεν είναι λογική ούτε καν λογικοφανής εικασία είναι να θέλουν κάποιοι να μας πείσουν ότι το σύμπαν "υπάρχει" με την ανθρώπινη έννοια, όπου "κάποιος" έκατσε "μια μέρα" και έφτιαξε αυτό που ζούμε για "κάποιους λόγους" (πχ αγάπη), και μια μέρα θα κρίνει δίκαιους και άδικους, όλα αυτά επειδή κάποιοι πανούργοι άνθρωποι έκατσαν και σκαρφίστηκαν κάποιο παραμυθάκι για να φτιάξουν «πιστούς» και αυτό έγινε μυθιστορία.

Και αυτό στο λέω με την υπογραφή ενός βαθιά μεταφυσικού, ενός ανθρώπου δηλαδή που αντιμετωπίζει την υπόστασή του και την πραγματικότητα που ζει με ακραία μεταφυσική οπτική, πως έχει κληρονομημένη την βαθιά πίστη (εκ γενετής) ότι υφίσταται κάτι το απώτερο και υπερβατικό. Απλά βλέπει την πλάνη της προσπάθειας ερμηνείας, εν έτη 2014 C.E, της πραγματικότητας με ιστορίες αντίστοιχες του "Κλέφτη της Βαγδάτης". Δεν διαφέρουν σχεδόν καθόλου. Και αυτός, θαύματα έκανε. Ήσουν εκεί και τον είδες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 24-10-14 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση