Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-05-06, 13:54
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όσα έχουν αναφέρει οι προηγούμενοι φίλοι. Έχει μεγάλη σημασία τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου και πώς νιώθεις. Διαφορετικά θα αντιδράσει ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με τα πιστεύω και την παιδεία του.

Κάτι ακόμα που θα ήθελα να πω είναι πως πάρα πολλά πράγματα πηγάζουν από τον άνθρωπο. Με το μυαλό του μπορεί να πλάσει και να δημιουργήσει απίστευτους κόσμους, που ποιος μου λέει εμένα ότι δεν μπορεί και να τους υλοποιήσει; Σκέφτομαι ένα δάσος και το κάνω τόσο υπέροχο και φανταστικό, που νομίζω ότι υφίσταται μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μου. Ίσως όμως αυτό το δάσος να υπάρχει κάπου στη γη, απλά εγώ ποτέ δε θα το μάθω ή δε θα το δω. Η θεωρία με τις σκεπτομορφές και αυτή που λέει πως τη στιγμή που σκέφτεσαι κάτι αυτό αρχίζει να υπάρχει είναι αληθινές.

Επίσης, όταν κάτι το σκέφτονται και το πιστεύουν πάνω από ένα άτομα, τότε αυτό αποκτά πραγματικές διαστάσεις και είναι μια πραγματικότητα. Μπορεί να είναι πραγματικότητα μόνο γι' αυτούς, αλλά δεν παύει να είναι. Όσο πιο πολλοί πιστεύουν κάτι, τόσο πιο αληθινό είναι. Στην ουσία δηλαδή, το αληθινό απ' το ψεύτικο έχει να κάνει με τους μάρτυρες και τίποτε άλλο. Κι αυτό ακριβώς είναι που με κάνει να σκέφτομαι πως αν υπάρχουν άτομα (που σίγουρα υπάρχουν!) που έχουν την ικανότητα να ελέγξουν ή να διαμορφώσουν τις σκέψεις άλλων, τότε οι πραγματικότητες αυτών των άλλων δεν μπορούν παρά να είναι προϊόν της φαντασίας (ή της δολιότητας) των πρώτων.

Η αυθυποβολή, που είναι ο ορισμός της διαδικασίας που περιέγραψα απο πάνω, είναι γεγονός και άλλες φορές έχει μικρότερης σημασίας αποτελέσματα κι άλλες είναι τόσο σημαντική η συμβολή της, που επηρεάζει συνειδήσεις ολόκληρων κρατών! Νομίζω ότι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για πολλά πράγματα που βλέπουμε και μας περιβάλλουν. Ποτέ δεν ξέρεις αν είσαι κι εσύ "θύμα" αυθυποβολέα κι αν όλα όσα βιώνεις (ή νομίζεις ότι βιώνεις) είναι αληθινά.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση