Θέμα: Λάδωνας
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 22-08-07, 08:55
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Εξαιρετικές φωτογραφίες φίλε μου.. Ιδίως η δεύτερη.. νομίζεις ότι θα ξεπροβάλει καμιά Ναϊάδα..
Ευχαριστούμε!
Για να είμαι καθαρός με την κοινότητα και επειδή πολύ λόγος έγινε για τις φώτο, να επισημάνω ότι δεν είναι δικές μου οι φωτογραφίες. Η δεύτερη που λες Drymonia μου είναι εκεί που είναι η πηγή του ποταμού. Είναι μια μικρή λίμνη η οποία είναι πολύ βαθιά. Στο παρελθόν έχουν πέσει δύτες μέσα της και έχουν βρει το άνοιγμα από το οποίο αναβλύζει το νερό. Το άνοιγμα είναι πολύ μικρό και η πίεση με την οποία βγαίνει το νερό είναι πάρα πολύ μεγάλη, με αποτέλεσμα το όλο εγχείρημα να είναι πολύ δύσκολο και επικίνδυνο ώστε η αποστολή να εγκαταλειφθεί. Έχω την τύχη το ποτάμι να περνάει από το πατρικό μου σπίτι και στο επόμενο ταξίδι μου εκεί πιστεύω ότι θα έχετε δικές μου φώτο από ένα μικρό μέρος του ποταμού.

Όσο για τις νεράιδες να σου απαντήσω ως εξής, υπάρχει ένα τραγούδι που λέει ο Ξυλούρης και λέει:

Ακούς να λένε στα χωριά οι γέροντες τα βράδια
κάτι μυστήρια πράματα που χτίζουν τα σκοτάδια.


Ακριβώς έτσι είναι και εκεί. Ιστορίες χτισμένες μέσα στα σκοτάδια, όχι μόνο για νεράιδες αλλά και για πολλά άλλα…
Μερικές από αυτές βρίσκονται σε παλιότερο μου μήνυμα.
Διαβάζοντας ένα βιβλίο για την δάφνη που γράφτηκε το 1977 και μέσα στις 1000 σελίδες του περιέχει όλες τις πληροφορίες για το συγκεκριμένο χωριό διάβασα και την ιστορία για την ανακάλυψη ενός τεράστιου ανθρώπινου σκελετού , με τον οποίο δυστυχώς δεν έγινε τίποτα (νομίζω ξαναθάφτηκε). Ο συγγραφέας του βιβλίου (ένας από τους πολλούς μορφωμένους που έβγαλε αυτός ο τόπος ) εκφράζει την «δυσαρέσκεια» του για το γεγονός αυτό, σχολιάζοντας ότι κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να εκτίθεται σε μουσείο. Πρέπει να σημειώσω ότι εκφράζει την έκπληξη του για το μέγεθος αυτού του σκελετού και για όσους βιαστούν να πουν ότι απλά αυτοί ήταν πολύ κοντοί και όχι ο σκελετός τεράστιος, να αναφέρω απλά για την ιστορία ότι ο παππούς μου γεννημένος το 1911 ή το 1913, ήταν 1,80...
Απάντηση με παράθεση