Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #194  
Παλιά 08-04-08, 13:11
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Φιλε Τάκη, αναφορικά με την ταχύτητα κτλ, έχεις δίκιο. Το βάρος όμως προσπάθησα να το δώσω στην ποσότητα. Δηλαδή πολλοί εκατομμύρια πλανήτες σε μια μικρή γειτονιά 100 ετών φωτός.
Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τους πολύ χοντρικούς υπολογισμούς που έκανα στο προηγούμενο "ποστι", αν ένα διαστημόπλοιο ας πούμε ένα χρόνο, για πάει σε ένα ηλιακό σύστημα, με ταχύτητα μεγαλύτερη του gotos, τότε θέλει χιλιάδες χρονια για να εξερευνήσει όλα τα ηλιακά συστήματα της γειτονιάς.. Αν λάβουμε υπόψιν τώρα ότι υπάρχουμε σαν πολιτισμός εδώ και 4-5 χιλιάδες χρονια, τέτοιες επισκέψεις μπορεί να έγιναν στο παρελθόν και να μη βρήκαν τίποτα και να φύγανε.. (πολιτισμό εννοώ εδώ)
Θα σου πω και το άλλο. Αν ένας "ουπερπολιτισμος" βρίσκετε σε έναν πλανήτη 500 έτη φωτός μακριά, και έχει βρει τον τρόπο να ταξιδεύει με ταχύτητα 2x ταχύτητα του φωτός, τότε θέλει 250 χρονια να έρθει εδώ.. πολλές ζωές.. εκτος και αν είσαι μαθουσάλας.
Και εγώ να ήμουνα στη θέση τους, δεν θα θυσίαζα όλη μου τη ζωή και τη ζωή των παιδιών μου για να φτάσουν τα εγγόνια μου να κάνουν μια πρώτη επαφή (ακόμη και να ήξερα εκ των προτερων ότι υπάρχει πολιτισμός 500(!!) έτη φωτός μακριά)
Θέλει απίστευτη κωλοφαρδία για να καταφέρει κάποιος να μας ανακαλύψει σε έναν πλανήτη στη θάλασσα του διαστήματος, και έχοντας ζωή 4000 ετών.. είμαστε μια σταγόνα στο σύμπαν.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση