Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 09-10-10, 01:45
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Wink

Στην Ελλάδα είναι πολύ παρεξηγημένη η ύπνωση και αυτό γιατί δυστυχώς οι πρώτοι υπνωτιστές που εμφανίστηκαν ήταν από ημιμαθείς έως απατεωνίσκοι. Σε ανάλογα φόρουμ του εξωτερικού όπου έχω πάρει μέρος συζητάνε πλέον τις λεπτομέρειες των αναδρομών τους και τη θεραπεία που πήραν. Όχι, δεν υπάρχει κανένας φόβος να πάθει κανείς οτιδήποτε, αρκεί να βάλει προστασία με φως (να φανταστεί ότι περιτριγυρίζεται από φως όταν αρχίζει) και να μην έχει αρνητικά συναισθήματα. Μπορεί σχεδόν οποιοσδήποτε να κάνει αυτοϋπνωση και να δει περασμένες ζωές. Αρκεί να μάθει να χαλαρώνει και να συγκεντρώνεται. Εγώ άρχισα με κατευθυνόμενα CD και μετά από κάποια εξάσκηση έμαθα να το κάνω μόνη μου. Με την έννοια «ύπνωση» ή «αυτοϋπνωση» εννοώ και τη βαθειά χαλάρωση, αφού η μόνη διαφορά είναι τα εγκεφαλικά κύματα, που είναι πιο χαμηλά στη βαθειά ύπνωση.
Τώρα το αν μπορεί κάποιος να δει κάτι φανταστικό ή όχι, θάλεγα ότι μπορεί να παρερμηνεύσει αυτό που βλέπει σε κάποια σημεία. Μπορεί να επηρεαστεί από κάτι που έχει δει σΆ αυτή τη ζωή, αλλά το γεγονός και μόνο ότι το βλέπει έχει μια σημασία. Το βλέπει για κάποιο λόγο, για να βελτιώσει κάτι στον εαυτό του ή να καταλάβει κάτι. Οι παλιοί υπνωτιστές κάνανε ύπνωση μόνο και μόνο για την εμπειρία, ενώ οι σύγχρονοι υπνοθεραπευτές την κάνουν για θεραπεία.
Το ότι πολλοί έχουν δει ότι ήταν τα ίδια φημισμένα άτομα του παρελθόντος έχει τη βάση του σε δύο φαινόμενα: 1. Οι ψυχές διαιρούνται και υποδιαιρούνται από τη μία ενσάρκωση στην άλλη. Δε στέλνουμε ποτέ όλη μας την ψυχή σε μία ενσάρκωση, αλλά ένα κομμάτι της. Έτσι υπάρχει η μάνα-ψυχή στην οποία υπαγόμαστε. Αυτή η μάνα-ψυχή μπορεί να έχει χιλιάδες κόρες-ψυχές που η κάθε μια τους θα δει την ίδια παλιά ζωή όπου ήταν π.χ. η Κλεοπάτρα. 2. Μπορεί στην ύπνωση να μη δούμε μια δική μας περασμένη ζωή, αλλά αυτή άλλου ατόμου με την οποία έχουμε συντονιστεί για θεραπευτικούς λόγους. Για να επισπεύσουμε δηλαδή τη μάθηση της ψυχής μας, πριν ενσαρκωθούμε μπορεί να διαλέξουμε να συντονιστούμε με τις εμπειρίες κάποιου άλλου.
Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία με οδηγίες και διαφορετικούς τρόπους να κάνεις μόνος σου αναδρομή. Θάλεγα να πειραματιστείτε. Μπορεί ο καθένας να το σταματήσει ανά πάσα στιγμή. Ειδικά αν καταλαβαίνετε ότι θα δείτε κάτι τραυματικό, δε χρειάζεται να συνεχίσετε. Ακόμα και εγώ που είμαι επαγγελματίας υπνοθεραπεύτρια, όταν καταλαβαίνω ότι πάω σε κάποιον βίαιο θάνατο ή κάτι τέτοιο, το βλέπω σαν παρατηρήτρια, χωρίς να με επηρεάζει ιδιαίτερα. Και μετά πάω κατυεθείαν στην πνευματική μου οδηγό για να αναλύσουμε τα γεγονότα και τα μαθήματα.
Και μην μπερδεύετε το αστρικό ταξίδι με την ύπνωση. Η ψυχή φεύγει στο αστρικό ταξίδι και όντως εκεί μπορεί να υπάρξουν κίνδυνοι. Στην ύπνωση η ψυχή παραμένει μέσα στο σώμα, απλά η συνείδηση συντονίζεται με τις πληροφορίες του πνευματικού κόσμου. Ουσιαστικά στην ύπνωση γίνεται ο καθένας μας ένα μέντιουμ. Στην ιστοσελίδα μου θα βρείτε πολλά άρθρα για αυτά τα θέματα. www.spiritualinsight.gr
Απάντηση με παράθεση