Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #206  
Παλιά 30-09-18, 10:56
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή 1) το πρόβλημα του κόστους

Για να απαντήσω στο πρόβλημα του κόστους πρέπει να γίνει συσχετισμός του κόστους των υφιστάμενων κατασκευών με την μέθοδο την δική μου.
1) Ανεμογεννήτριες Κόστος βάσης ανεμογεννήτριας 650 kW
500μ3 οπλισμένο σκυρόδεμα βάσης στήριξης + εκσκαφές = 150000+30000=180000
Με την μέθοδο την δική μου 30000 Η διαφορά κόστους στήριξης είναι 150000 αν οι ανεμογεννήτριες έχουν την ευρεσιτεχνία μου.
2) Για κατασκευές με τοιχώματα και κολόνες ( σκελετός )
Με την ευρεσιτεχνία μου επί πλέον κόστος για κτιριοκατασκευή ενός ορόφου εμβαδού 400τμ2 αλλά με πρόβλεψη 6 ορόφων και με πάκτωση όλων των περιφερειακών τοιχωμάτων κόστος 15000 ευρώ Για 6 ορόφους εμβαδού 2400τμ2 το κόστος ανέρχεται στα 30000 ευρώ.
3) Τα προκατασκευασμένα κτίρια είναι 30 με 50% πιο φθηνά από τα συμβατικά λόγο του ότι είναι βιομηχανοποιημένα. Δεν αντέχουν όμως στον σεισμό αν είναι πολυόροφες κατασκευές. Αν φορέσουν όμως την ευρεσιτεχνία μου έχουν την δυνατότητα να κατασκευάσουν ουρανοξύστες από προκατασκευασμένα αυξάνοντας την απόκριση τους στον σεισμό πολλαπλάσια των σημερινών αντοχών τους. Αυτό θα καταστήσει τα προκατασκευασμένα μια συμφέρουσα πρόταση απόκτησης κατοικίας και θα καταστήσει ασύμφορη την κατασκευή με τις υφισταμένες μεθόδους που χρησιμοποιούν σήμερα.
4) Ναι μεν η ευρεσιτεχνία μου έχει ένα μικρό κόστος αλλά εξασφαλίζει γερή θεμελίωση στα μαλακά εδάφη. Αυτό σημαίνει μείωση των διαστάσεων των βάσεων και των εκσκαφών που συνεπάγεται σε εξοικονόμηση οπλισμένου σκυροδέματος οπότε στην μείωση του κόστους θεμελίωσης των μεγάλων έργων όπως ανεμογεννήτριες, φράγματα, κοιλαδογέφυρες κ.λ.π
5) Είναι το μόνο σύστημα στον κόσμο που μπαίνει σε υφιστάμενες κατασκευές.
6) Μετά από ένα σεισμό δεν υπάρχει κόστος επισκευών, ούτε η καθυστέρηση που αυτές χρειάζονται για να γίνουν Αυτό είναι πολύ χρήσιμο για δημόσιες κατασκευές οι οποίες δεν θέλουν καθυστέρηση παράδοσης π.χ νοσοκομεία, γέφυρες κ.λ.π

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 30-09-18 στις 10:57