Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #487  
Παλιά 30-10-18, 16:06
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και καπου εδω, τω σωτηριω ετος 2009, το φορουμ των μηχανικων, σταματησε να ασχολειται. Αφου ειχαν καταβαλλει και μεγαλη προσπαθεια μην γελοιοποιησουν την επιστημη και το ονομα τους πρωθυστερα. Αντιγραφω συμπερασματικο μηνυμα ενος διπλωματουχου πολιτκου μηχανικου, ετσι για να μιλαμε συγκεκριμενα και να βοηθηθει η επιστημη και με τις αλλες της ειδικοτητες, στην διαγνωση.

Γιάννη από τις τελευταίες σου απαντήσεις άλλαξα γνώμη,ειδικά όταν εξήγησες πώς αγκυρώνεται η ''βάση'' σε χαλαρά εδάφη........θα μας τρελάνεις ρε συ!!Αφού καταλήξαμε στη δύναμη που χρειάζεσαι,γιατί τ' αλλάζεις?.........

Ζήτησες τη γνώμη μας και τα σημεία τα οποία καταρρίπτουν την ιδέα του μηχανισμού που προτείνεις,στα είπαμε κ εσύ πιστεύεις ακόμη ότι μπορεί να λειτουργήσει!Χαρά στο κουράγιο σου!

Τέλως πάντων,εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο,ειδικά μετά από την τελευταία απάντηση,μη με παρεξηγείς αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να σε πείσω,σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στο πείραμά σου όποτε καταφέρεις να το υλοποιήσεις!

Η προένταση που χρειάζεσαι,όπως σου είπαμε ΟΛΟΙ,
1.έχει τεράστιο κόστος
2.απαιτεί τεράστια διατομή στοιχείου σκυροδέματος
3.απαιτεί τεράστια ποιότητα σκυροδέματος και τέλος
4.ΔΕΝ μπορεί να αγκυρωθεί στο έδαφος τέτοιο μέγεθος μάνα μου........υπάρχουν φυσικές εδαφικές δυνάμεις τριβής και αντοχής σε θραύση-αστοχία βολβού συγκεκριμένου μεγέθους που αγκυρώνουν και απαγορεύουν την ολίσθηση του τένοντα.....Ακόμα και να μπορεί,ΔΕΝ συμφέρει οικονομικά για συνήθεις κατασκευές να το κάνεις!

Σε χαιρετώ

zavi
http://www.michanikos.gr/topic/7047-...%CE%B5/page-29
Παράθεση:
...συνεχεια απο το site του μηχανικου. Πολυ πλακα εχουν τελικα τα ειδικευμενα, ακομα και για εναν ασχετο

Λυπούμαι Γιάννη, αλλά όχι, δεν θα επανέλθεις. Αν πραγματικά έχεις ανακαλύψει κάτι νέο, το κατάλληλο βήμα για να το ανακοινώσεις είναι ένα συνέδριο ή ένα επιστημονικό περιοδικό. Στο φόρουμ, μετά από τόσο τρολλάρισμα, οι πόρτες δεν είναι ανοιχτές...

Το παρόν θα διαγραφεί
http://www.michanikos.gr/topic/23303...4%CE%BF%CF%82/
17/9/2011
Τελικά μετά απο 10 χρόνια έχουμε δημοσίευση;;
Όχι βέβαια!