Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #556  
Παλιά 04-10-14, 20:28
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Είναι λυπηρό. Όποτε πέσω πάνω σε άθεους, σε μεγάλο ποσοστό φαντάζονται ότι ο Δαρβινισμός στέλνει την θρησκεία στα αζήτητα. Και όποτε πέσω πάνω σε θρήσκους, πάλι σε μεγάλο ποσοστό, φαντάζονται ότι η θρησκεία τους έρχεται σε αντίθεση με την εξελικτική θεωρία και παλεύουν με ανεμόμυλους.
Για τους φίλους που είναι θρήσκοι, η εξελικτική δεν έχρεται σε αντίθεση με τον χριστιανισμό ή γενικότερα με την θρησκεία. Συμβαίνει να είμαι αγνωστικιστής και να ξέρω πέντε πράγματα για την εξελικτική. Αν έρχονταν δεν θα ήμουν πλέον αγνωστικιστής, αλλά είτε θρήσκος, είτε άθεος. Είτε σας αρέσει, είτε όχι, είτε ταιριάζε με όσα σας έχουν πει οι θρησκευτικοί καθοδηγητές σας και με ότι έχετε διαβάσει στα ευγγέλια, δεν υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ της θρησκείας και μάλιστα της χριστιανικής και της εξελικτικής θεωρίας. Για την ακρίβεια η εξελικτική δίνει εξήγηση, συμβατή με την θρησκεία, σε σημεία που η αντιεπιστιμονική θεωρία του δημιουργισμού αδυνατεί να δώσει σοβαρή απάντηση.
Η εξελικτική θεωρία, δεν παίρνει πουθενά, το τονίζω πουθενά, θέση για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού, ούτε αποκλείει ότι έχει βάλει το χεράκι του στην εξέλιξη των έμβιων όντων, είτε τα τελευταία λίγα εκατομύρια χρόνια, είτε από την αρχή του Β.Β.. (Προσοχή, το δεν αποκλείει ότι έβαλε το χεράκι του, δεν σημαίνει ότι βλέπουμε κάπου επέμβαση.)

Πλέον αρκετές χριστιανικές προσεγγίσεις, όπως οι Καθολικοι έχουν ξεκαθαρίσει ότι η εξελικτική είναι συμβατή με την θρησκεία, και ευτυχώς και αρκετοί ορθόδοξοι, όπως μπορείτε να δείτε στο κείμενο που παρέπεμψα στο προηγούμενο ποστ μου το ίδιοφ. Δόξα τον Θεό, ο σκοταδισμός, κάπου κάπου κάνει και βηματάκια πίσω.

Ξεκολάτε λοιπόν φίλοι μου χριστιανοί, ασχοληθείτε με τους πραγματικούς διαβόλους. Είτε αυτούς που χρησιμοποιούν μαχαίρια και ρόπαλα για τους φουκαράδες, είτε αυτούς που χρησιμοποιούν τεχνολογία για να υποτάξουν τους ανθρώπους στο θέλημά τους, είτε τους γκεμπελίσκους που μας πουλάνε φύκια για μεταξοτές κορδέλες.

Η τεχνολογία και η επιστήμη είναι ουδέτερη και ως προς την θρησκεία και ως προς την ηθική, αλλά η χρήση της όχι.
Απάντηση με παράθεση