Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #538  
Παλιά 08-05-07, 10:03
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ο πόντιος Πιλάτος δεν υπήρχε? δεν ηταν αυτός που έστειλε επιστόλες στον Ιούλιο καίσαρα και του έλεγε περι του Ιησου? Εχουν κανονικα τα εγραφα(στο Βατικανο βεβαια)τις απολογιες των ρωμαιων που φυλαγαν τον ταφο(γιατι κατηγορηθηκαν κανονικα επειδη δεν βρεθηκε το πτωμα του Ιησου Χριστου),η απολογια του Ποντιου Πιλατου,(λογω ο αυτοκρατορας της Ρωμης διαβαζοντας την ιδια την αναφορα του Ποντιου Πιλατου για την σταυρωση οτι σταυρωσε καποιον που ηταν αθωος αλλα επεμεναν οι ομοεθνεις για την θανατωση του,τον καλεσε να απολογηθει...),υπαρχει η επιστολη του προκατοχου επαρχου απο τον Ποντιο Πιλατο,που αναφερει για τον Ιησου Χριστο το πως ειναι,και τι κανει και πως φερεται γιατι η φημη του ειχε φτασει και στην Ρωμη και του ειχε τεθει ερωτημα απο τον αυτοκρατορα.........αλλα οταν ξεκινησε η διαδοση του Χριστιανισμου με την διδασκαλια των Αποστολων,αν και αρκετα χρονια αργοτερα απο τα γεγονοτα,δεν χρειαστηκε να αποδειξουν ιστορικα το γεγονος...και απο τις απλες αναφορες τους στα ευαγγελια για καποια πραγματα εχουν βρεθει καποια στοιχεια που μπορεις να τα εμφανισεις σαν ιστορικα.Παντως εγω,προσωπικα,δεν χρειαζομαι ιστορικα στοιχεια για να εχω την γνωμη μου.....την σημερον εποχη κατασκευαζονται κιολας......
Απάντηση με παράθεση