Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #523  
Παλιά 09-09-13, 16:53
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς . Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός; Η θεωρία της εξέλιξης δέχτηκε τον μεγαλύτερο πόλεμο από κάθε άλλη επιστημονική θεωρία . Η διαμάχη για το ποτέ δημιουργήθηκε ο κόσμος είναι το κερασάκι στην τούρτα και όχι η ρίζα του προβλήματος .
Μάλλον επειδή δεν έγραψα πιο εκτεταμένα για το θέμα αυτό. Πρόσεξε τι εννοώ, γιατί είναι λεπτό το θέμα. Εσείς συζητάτε για επιστήμη vs θρησκεία και ο Βασίλης επαναλαμβάνει συνέχεια τις δογματικές θέσεις της εκκλησίας. Κατ' αρχάς υπάρχει ένα μικρό θέμα, δεν ξέρω ποια είναι ακριβώς η επίσημη θέση της ορθόδοξης εκκλησίας για την δημιουργία του κόσμου, δεν εννοώ μόνο τι λέει η αρχιεπισκοπή ή το πατριαρχείο, εννοώ και τι λένε διάφοροι διακεκριμένοι ορθόδοξοι θεολόγοι για το θέμα αυτό. Εγώ έχω ακούσει από θεολόγο και μάλιστα σκληροπυρηνικό (Ζωή) ότι η βίβλος μιλάει συμβολικά για το θέμα αυτό. Αυτό λέει επίσης και η σύγχρονη Ρωμαιοκαθολική εκκλησία. Όποιος ξέρει κάτι ας με διαφωτίσει, θα ήθελα πραγματικά να το μάθω.
Τέλος θέλω να πω οτι φυσικά και είναι το κερασάκι. Το θέμα είναι ότι κάποιοι (αρκετοί) πιστεύουν ότι αυτά που γράφει η βίβλος προέρχονται 100% από τον Θεό, χωρίς καν ανθρώπινες παρεμβάσεις και παρεμβολές. Αν το δεχτούμε αυτό, δεν χωρά καμιά αμφισβήτηση πάνω σε αυτά που λέει, πέραν του αν κάτι δεν ορίζεται ρητά, οπότε θέλει ερμηνεία. Αλλά και αυτή την κάνει η ιερά σύνοδος, οχι ο οποιοσδήποτε πιστός. Πρόσεξε, αυτά δεν είναι δικές μου απόψεις, προσωπικά δεν είμαι καν χριστιανός (δεν είμαι άθεος), σου λέω μόνο πως έχει το πράγμα όταν συζητάς με εκκλησιαζόμενους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 09-09-13 στις 16:55
Απάντηση με παράθεση