Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #709  
Παλιά 22-02-08, 04:42
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Αγαπητή melian διάβασα κ τις 71 σελ. άλλες με προσοχή κ άλλες πάλι όχι. Τελικά στα πολλά που ειπώθηκαν 2 πράγματα συγκράτησα κάποιος είπε ότι οι Μασόνοι ξεκίνησαν ως μια κάστα λιθοξόων κ κάποιος άλλος είπε ότι κάποιος γίνεται Μασόνος όταν έχει διαπιστώσει την ανάγκη προσωπικής εσωτερικής εργασίας και βελτίωσης. Τα συμπεράσματα μου λοιπόν είναι ότι οι Μασόνοι είναι κάτι μεταξύ του Μπόμπ του Μάστορα και των Pokémon που εξελίσσονται. Τεσπα νομίζω αν τις διαβάσει κάποιος όπως εγώ που δν ξέρει τι είναι η Μασονία κ ποια η χρηστική της αξία τις 71 αυτές σελ. θα συνεχίσει να μην καταλαβαίνει τι είναι η Μασονία. Υπάρχουν τελικά κάποια βιβλία που να εξηγούν τι ακριβώς είναι η Μασονιά καθαρά κ χωρίς υπεκφυγές.
Αν πιάσεις από την σελίδα 62 τις δημοσιεύσεις του Αλετ, του OrdoabChao και τις δικές μου, θα έχεις εμπεριστατωμένη ιδέα περί Τεκτονισμού.
Θα καταλάβεις συγκεκριμένα τι είναι ο Τεκτονισμός.
Αν, διαβάζοντας τα όσα σου υποδεικνύω και τα οποία είνα γραμμένα από υπεύθυνα άτομα, έχεις αναπάντητες απορίες, μπορείς να τις θέσεις εδώ και θα έχεις συγκεκριμένες απαντήσεις πάλι εκ θέσεως υπεύθυνες.
Υπάρχει πάντως πέραν του Τεκτονικού Ιδρύματος της Ελλάδος που είναι αμιγώς για άνδρες και Μεικτή Μεγάλη Στοά στην Ελλάδα, όπου γίνονται δεκτοί όλοι, ανεξάρτητα από φύλο.
Βιβλιογραφία υπάρχει πλούσια.
Αν είσαι στην Αθήνα, το βιβλιοπωλείο "Πύρινος Κόσμος" ( και όχι μόνον )Σόλωνος και Ιπποκράτους, έχει πλειάδα σχετικών εκδόσεων.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση