Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #847  
Παλιά 28-04-11, 10:18
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ δεν μπορώ να κατάλαβα όταν καμιά φορά που συζητάω με διάφορους περί πίστεως στο χριστό και γενικότερα περί θεού μου λένε ότι όλα αυτά είναι θέμα πίστης και δεν μπορούμε να βασιστούμε πάνω στα κείμενα ως ιστορική πηγή...και ρωτώ γιατί πρέπει να θεωρούμε ιστορική πηγή τα κείμενα ασπούμε των αρχαίων ιστορικών μας και των φιλοσόφων μας που στο κάτω κάτω δημιουργήθηκαν πριν την εποχή του χριστού και να μην θεωρούμε ιστορική πηγή και τις γραφές????
Όταν άνθρωποι όπως ο Θουκυδίδης και ο Ηρόδοτος θεωρούνται παγκοσμίως ως οι "πατέρες" της ιστορίας, σημαίνει ότι στα λεγόμενά τους αντανακλώνται ορισμένα αξιώματα τα οποία για τους επιστήμονες σημαίνουν κάτι. Επιβεβαίωση σε πρακτικό επίπεδο. Αναρίθμητες είναι οι περιπτώσεις εύρεσης αρχαιολογικών χώρων, ναών, αντικειμένων κ.ο.κ χρησιμοποιώντας ως βάση τα κείμενα αρχαίων ιστορικών. Υπάρχει λοιπόν μια θεμελιώδης διαφορά ανάμεσα στον όρο "κείμενο πίστης" και "ιστορικό κείμενο" (δεν θα τα ισοπεδώσουμε και όλα! ). Για να χαρατηρίζεται κάτι ως "κείμενο πίστης" σημαίνει ότι οι ειδικοί έχουν διαπιστώσει ότι δεν έχει συνοχή (υπάρχουν δηλαδή αρκετές αντιφάσεις), η επαφή του με την ιστορική πραγματικότητα δεν είναι και τόσο "στενή", ενώ παράλληλα είναι πασιφανές το γεγονός της ροπής του προς τις υπερφυσικές εξιστορήσεις που ενισχύουν το θρησκευτικό συναίσθημα.


Σε ότι αφορά τον Όμηρο, σαφέστατα και υπάρχουν ισχυρές και αξιοπρόσεκτες ενστάσεις που αμφισβητούν πως η Οδύσσεια γράφτηκε από έναν συγγραφέα ή ότι ο συγγραφέας της Οδύσσειας και της Ιλιάδας ήταν ένας. Φαίνεται πως οι ειδικοί καταλήγουν πως το έργο της Ιλιάδας έχει γραφτεί από έναν και μόνον άνθρωπο.

Εάν για να κατανοήσω το ζήτημα της ιστορικότητας του Ιησού πρέπει να αποδεχτώ και να εντρυφήσω σε εξ' αποκαλύψεως ζητήματα όπως μετενσαρκώσεις διδασκάλων Άβαταρ και αστρικούς κόσμους να μου λείπει . Επειδή όμως κάτι μου λέει ότι η πιθανότητα ή μη της φυσικής παρουσίας ενός προσώπου στον πλανήτη μας πριν από 2000 χρόνια μπορεί να ερευνηθεί με περισσότερο απλά μέσα, συνεχίζω να την ψάχνω!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 28-04-11 στις 10:19
Απάντηση με παράθεση