Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #984  
Παλιά 24-01-12, 18:48
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριχνοντας μια μικρη ματια στο ιντερνετ περι του θεματος βρηκα κατι λιγα ενδιαφεροντα πραγματα. Και πολλα ακομα μπορουν να βρεθουν πιστευω.
Ποια είναι η πηγή;
Σίγουρα το Ίντερνετ είναι η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών, αλλά είναι και η μεγαλύτερη πηγή παραπλάνησης (για όλα τα θέματα).

Όλα αυτά είναι γραμμένα σε κάποιο βιβλίο ή κάποια βιβλία; Ή απλά λόγια σε διάφορες σελίδες από τυχαίους, όπως εγώ κι εσύ;

Ο κάθε ιστορικός (αναφέρομαι στον Φλάβιο) έχει σαν καθήκον απλά να καταγράφει τα ιστορικά τεκτενόμενα και όχι να παίρνει θέση στα ζητήματα. Δεν μπορεί, επομένως, να αναφέρεται με κεφαλαία γράμματα (Αυτόν, Του, Τον κ.ο.κ.).

Για 'μένα δεν αποτελεί την "μεγαλύτερη απόδειξη", ότι ο Χριστός όντως υπήρξε, από τους "κυριολεκτικά χιλιάδες Χριστιανούς", γιατί είναι άτοπο από μόνο του.

Σε όλα τα posts μου δεν είμαι αντίθετος με την ύπαρξή του, αλλά προσπαθώ να αντικρούω κάθε άποψη (με λογικά επιχειρήματα), έτσι ώστε να έρθω πιο κοντά σε μία ορθή απάντηση επ' αυτού!

Παράθεση:
Οι άνθρωποι θα πέθαιναν γιΆ αυτό που πιστεύουν ότι είναι αλήθεια, αλλά κανείς δεν θα πέθαινε για κάτι που ξέρει ότι είναι ψέμα.
Οι άνθρωποι (δυστυχώς) είναι πιο χαζοί και από τα γρασίδια.
Μερικοί άνθρωποι (ευτυχώς) είναι διόλου χαζοί, με αποτέλεσμα να υπάρχει διαφορά μεταξύ ημών και των χόρτων. Γιατί το λέω αυτό;

Υπάρχουν αμέτρητες αιρέσεις, στις οποίες οι "πιστοί" καλούνται οι ίδιοι να δώσουν τέλος στην ζωή τους (κοινώς να αυτοκτονήσουν), γιατί πιστεύουν ότι είναι σωστό. Ποια η διαφορά εδώ;
  1. Είναι δικαίωμά τους να το κάνουν και δεν υπάρχει περίπτωση να τους εμποδίσω να το πραγματοποιήσουν, εκτός κι αν θιγώ κι εγώ σαν τρίτος απ' αυτήν την πράξη.
  2. Πιστεύουν ότι είναι το σωστό.

Χιλιάδες στρατιώτες σκοτώθηκαν στις Σταυροφορίες, γιατί κάποιοι πίστευαν ότι αυτό είναι σωστό. Ήταν;

Πριν κάποια χρόνια ο πλανήτης έζησε έναν παγκόσμιο πόλεμο, γιατί κάποιοι πίστευαν ότι οι Γερμανοί είναι η άρεια φυλή; Ήταν;

Καταλήγω στο συμπέρασμα, ότι ναι μεν οι άνθρωποι θα πέθαιναν για κάτι που νομίζουν ότι είναι αλήθεια, αλλά υπό ποιες προϋποθέσεις θέτεις την "αλήθεια";

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, αλλά σαν άντρας που είμαι, βάζω την πείνα μου πιο πάνω από την συζήτηση!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση