Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #988  
Παλιά 25-01-12, 10:30
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσες αναφορές σε 90 σελίδες, πάλι τα ίδια θα λέμε. Μέχρι και στο youtube καταρρίπτονται με βρόντο τα αντεπιχείρηματα στα επιχερήματα των 90 σελ. Άσε που η ύπαρξη του Παύλου αποτελεί αναμφισβήτητο γεγονός, ο Παύλος είχες μιλήσει με άτομα της οικογένειας του Ιησού κλπ. Τεσπα..
Και ποιός ιστορικός το κατέγραψε το συγκεκριμένο γεγονός θυμισέ μου?
Κανένας? Α μάλιστα, αυτό περίμενα να ακούσω. Μια ενδοχριστιανική αναφορά στηριζόμενη στην παράδοση και φιλτραρισμένη από την πρώτη οικουμενική σύνοδο. Αδιαμφισβήτητα γεγονότα....

Παράθεση:
σου εξήγησα πως στο 901 δεν σε αφορούσε προσωπικά. Εσύ άρχισες τις ειρωνίες και θεωρούσες βλακεία τη γνώμη μου.
Τώρα το είπες. Δεν το έχεις αναφέρει προηγουμένως, αν το έκανες εγκαίρως θα είχαν αποφευχθεί πολλά.
Παράθεση:
Δλδ, αν ποστάρω τη μελέτη ενός ιστορικού, μιλάω εκ μέρους του?
Παίζεις με τις λέξεις. Μίλησες συγκεκριμένα για το πως κάνουν την δουλειά τους οι ιστορικοί ενώ δεν είσαι και το πως πρέπει να γίνεται η ιστορική έρευνα ενώ δεν έχεις ιδέα.

Παράθεση:
Αγαπητέ, ανέλυσε το θρησκευτικό κομμάτι της βλακείας αυτής και διαπίστωσε μόνος σου πόσες ανακρίβειες λέει.. μέχρι και ο τριθεμιους το έχει παραδεχτεί.. ήμαρτον..
1) http://en.wikipedia.org/wiki/Chronography_of_354
Η παραδοχή ότι 25 Δεκεμβρίου ήταν η γιορτή του Sol invictus.
2) Ο μέγας Κων/νος στα νομίσματά του έγραφε SOLI INVICTO COMITI = Αφοσιωμένος στον Sol invictus.
3) Η καθολική εγκυκλοπαίδεια παραδέχεται ότι η τοιχογραφία στο μαυσωλείο του Αγ.Πέτρου, αναπαριστά τον χριστό με στοιχεία του θεού Ήλιου-sol invictus.
4) Αυτός http://en.wikipedia.org/wiki/Jacob_Bar-Salibi λέει στα 1200 ότι οι χριστιανοί αντικατέστησαν την γιορτή του θεού ήλιου με τα χριστούγεννα.

Τι από τα παραπάνω είναι λάθος? Χαρούμενα μιθρούγεννα λοιπόν....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειρωνεύτηκες νεκρό (άσχετα αν ήταν πάμπλουτος παπάς), θεωρείς τη γνώμη μου a priori βλακεία, και πρέπει εγώ να ζητήσω συγγνώμη? Αν συμφωνείς, να το κάνω.. αλλά θα είσαι off να ξέρεις..
Όπως σου έγραψα και στο pm δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή την προσέγγιση. Για τον Τζένκις Χαν τί θα έπρεπε να πω? Ότι έχει πεθάνει και δεν μπορούμε να τον κρίνουμε? Το χειρότερο ανθρωποειδές που πέρασε από αυτή την γή?
Αν ήταν ένας μέσος άνθρωπος θα είχες δίκιο, αλλα ο μεγάλος αυτός υποκριτής (Ο Χριστόδουλος) πρέπει να στυλιτευθεί τώρα που γίνεται προσπάθεια αγιοποίησης του από το χριστεπώνυμο πλήθος πριν είναι αργά.
Απάντηση με παράθεση