Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 01-03-17, 01:29
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Deadite, βλέπω σε πείραξε πάρα πολύ η κατηγοριοποίηση των χρηστών των φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου που έκανα. Να σου ξεκαθαρίσω δυο πράγματα: Λύκειο έχω βγάλει μόνο, οπότε είναι λογικό οι μέθοδοί μου για την εξαγωγή συμπερασμάτων να μην είναι επιστημονικοί. Δεύτερον, δέχομαι και ότι δεν μπήκα ποτέ στα καλντερίμια της εσωτερικής αναζήτησης. Να προσθέσω και κάτι βέβαια ακόμα που το ξαναείπα αλλά δεν καταδέχτηκες να του δώσεις σημασία. Προχώρησα σε αυτή την κατηγοριοποίηση, όχι γιατί δεν πιστεύω στην ατομικότητα και την διαφορετικότητα κάθε ανθρώπου, αλλά για να αναρωτηθώ για κάτι: Ποιος είναι ο λόγος, που τόσοι και τόσο διαφορετικοί άνθρωποι ασχολούνται με το μεταφυσικό; Μήπως όλες αυτές οι κατηγορίες που σκέφτηκε το γεμάτο καφρίλα μυαλό μου είναι επιφανειακές αφορμές; Μήπως υπάρχει μία κοινή αιτία που μας παρακινεί υποσυνείδητα όλους; Είτε ούγκανους σαν κι εμένα είτε υπερευαισθητοποιημένους σαν κι εσένα, που δεν τους πειράζουν τόσα και τόσα εδώ μέσα αλλά τσινάνε στα επουσιώδη;
1."Να προσθέσω και κάτι βέβαια ακόμα που το ξαναείπα αλλά δεν καταδέχτηκες να του δώσεις σημασία."

Μια χαρά καταδέχτηκα...σου απάντησα στο post #19

2." Λύκειο έχω βγάλει μόνο, οπότε είναι λογικό οι μέθοδοί μου για την εξαγωγή συμπερασμάτων να μην είναι επιστημονικοί"

Η προσωπική καλλιέργεια και η αγάπη για τη γνώση δεν έχουν καμία σχέση με το όποιο πτυχίο έχεις ή δεν έχεις.

Υπάρχουν απόφοιτοι δημοτικού που είναι έτη φωτός ανώτεροι πνευματικά από καθηγητές πανεπιστημίου.

Ειδικά σε ένα ανώνυμο φόρουμ, ο καθένας μας κρίνεται από τον τρόπο που γράφει. Η πραγματική μόρφωση φαίνεται από δέκα μέτρα μακριά και κερδίζει εύκολα το σεβασμό και την αποδοχή χωρίς να χρειάζεται πιστοποίηση μέσω τίτλου σπουδών.

3. "τσινάνε στα επουσιώδη"

Εάν για σένα είναι "επουσιώδες" το να πληγωθεί ένας άνθρωπος που βρίσκεται ήδη σε κακή ψυχολογική κατάσταση, ή η απαξίωση κάποιου άλλου... εντάξει, δεν έχω τίποτε να πω.
Απάντηση με παράθεση