Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #191  
Παλιά 29-01-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Καλέ μου agaliarep,

το τραγούδι "Αυτοί Μιλάν" από τον Παύλο Σιδηρόπουλο το έχω ανεβάσει εδώ και καιρό. Tseck εδώ! Νομίζω πως είναι από τα καλύτερά του κομμάτια, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβε να το ερμηνεύσει ο ίδιος. Βέβαια και οι Κατσιμιχαίοι καλοί είναι.

Μια και του έκανες πάντως ένα μικρό "αφιέρωμα" παραθέτοντας αρκετούς στίχους του, να αναφέρω πως ο συγκεκριμένος ήταν πραγματικά ένα διαμάντι για τα ελληνικά δεδομένα. Όχι μόνο για τους στίχους του που αναμφισβήτητα είναι διαχρονικοί, επίμαχοι και πολλές φορές σοκαριστικά αληθινοί, αλλά και για τη μουσική του. Κατάφερε να παντρέψει τον ελληνικό στίχο με τη ροκ μουσική με απόλυτη δεξιοτεχνία και ποιητική αρμονία, ενώ πάντρεψε και το ροκ με το ρεμπέτικο! Μεγάλη υπόθεση!! Για όσους δεν έχουν ακούσει κάτι μέχρι τώρα ας ψάξουν για το δίσκο "Τα μπλουζ του Πρίγκηπα". Αγαπημένο μου κομμάτι το "Μπλουζ του Αποχαιρετισμού", το οποίο έχει ερμηνεύσει και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης στο special αφιέρωμα-cd στο μεγάλο έλληνα καλλιτέχνη με τίτλο "Στον Π.". Σας παραθέτω τους στίχους αν και δεν είναι μεταφυσικοί... Εξάλλου νομίζω πως ήδη έχουμε ξεφύγει κάπως από τα αρχικά πλαίσια.

Το μπλουζ του αποχωρισμού

Απόψε τόσο μόνος να 'μαι
και συ να λείπεις μακριά
σαν να 'ναι τώρα το θυμάμαι
το τελευταίο όταν μου 'πες έχε γειά

Ήτανε τρεις θυμάμαι Απρίλη
κάποια Δευτέρα αλλιώτικη
κι ήτανε κάπου προς το δείλι
όταν δακρύσαμε στο τελευταίο φιλί

Μεγάλωσες μες στα σαλόνια κι έμαθες
στο πάρκο με τα περιστέρια
με τον αλήτη πού 'μπλεξες τι γύρευες
αφρόψαρο στα φουσκονέρια

Κάποτε κύλαγε το αίμα
μέσα στις φλέβες μας καυτό
τώρα συμβόλαιο με το ψέμα
έχουμε κάνει εσύ εκεί κι εγώ εδώ

Μα αυτή τη νύχτα ώρα μία
όπου κι αν είσαι θα αισθανθείς
το κάλεσμά μου σαν μια υποψία
μες στο σκοτάδι στα τυφλά να σε καλεί...

Υ.Γ.: Απλά... ΤΕΛΕΙΟ!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση