Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #722  
Παλιά 20-02-09, 16:27
Το avatar του χρήστη urban_soul
urban_soul Ο χρήστης urban_soul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2004
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

sunborn εγω εχω να πω τα εξης. καποια πραγματα ειναι απλα στανταρ. δεν ειναι τιποτα στη διαισθηση μας και τιποτα στην κριση μας. σαφως και οτι θελει ο καθενας ας πιστυει. αλλα τα γεγονοτα εχουν σημασια. αποψη μου ειναι πως ναι υπαρχει διαφορα αν οτνως υπηρξε ο ιησους χριστος η οχι. δεν εχω στοιχεια για κατι. απλα σεφτομουν οσο διαβαζα εδω.
ο βολτερος ειπε : "Κι αν δεν υπηρχε θεος, θα επρεπε να δημιοθργησουμε εναν."
εμενα αυτο μου λεει πολλα ακομα και για την ιδια την φυση της θρησκειας σαν...(οτι και να ειναι η θρησεια).
πως μπορειτε ολοι να λετε πως πιστευετε την διδασκαλια καποιου οταν ειτε δεν παραδεχεστε την υπαρξη του, ειτε εχετε αμφιβολειες, ειτε δεν σας ενδιαφερει στην τελικη?
οταν ομως βλεπω προσωπικα (σαν αδαης που ειμαι) πως η καθιερομενη στην ελλαδα θρησκεια ειναι ενα mix πολλων αλλων θρησκειων ,με λαθη, με λαθος ακομα και τοπογραφικα στοιχεια,με,με,με...
και βλεπω τους προγονους μου να εχουν πεσει μεσα σε ολα οσα θελει να περασει μια καποια θρησεια (μην αρχισουμε να μιλαμε για τους αρχαιους φιλοσοφους μας).. ε κατσε ρε φιλε... κατι παιζει εδω.. κατι δε μας εχουν μαθει σωστα. κατι δε παει καλα + ολα οσα προαναφερθηκαν στο συγκεκριμενο τοπικ για την μεταφραση.
τοτε ναι μου αλλαζει καποια πραγματα μεσα μου. η αποκατασταση της πραγματικης αληθειας ειναι ισως το πρωτο πραγμα που πρεπει να γινει και το σπουδεοτερο για να υπαρχει σαφης εικονα.
__________________
Έσσεται Ήμαρ
Απάντηση με παράθεση