Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 24-07-05, 20:36
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση αλλά και έρχεται πάντα να επιβεβαιώσει τις απόψεις μου περί επιστημονικής αντίληψης είναι η δυσκολία που έχει κάποιος να λειτουργήσει με ανοικτό μυαλό την ώρα που ακούει εναλλακτικές απόψεις.
Παράθεση:
Η συνηθισμένη αντίδραση είναι να πετάξει τις επιστημονικές, δικές του, απόψεις και να μην ασχοληθεί με το να καταρρίψει με απόδειξη την άλλη θεωρία. Όλοι εδώ γνωρίζουμε την έννοια της απόδειξης, αποδείξεις.
Φιλε mrpv ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις βεβαια οπως κ καθε ανθρωπος, αλλα ειναι πολυ αδικο να λες οτι δεν λειτουργουμε με ανοιχτο μυαλο οταν ακουμε εναλλακτικες αποψεις.Νομιζεις δηλαδη οτι δεν σκεπτομαστε αυτο που λες,οτι δεν το βαζουμε κατω να δουμε αν λειτουργει στην πραξη,αν εχει παρατηρηθει ποτε κατι τετοιο κτλ ωστε μετα να σου απαντησουμε.Λες οτι πεταμε τις "δικες" μας επιστημονικες αποψεις,συγνωμη αλλα οφειλω να σε πληροφορησω οτι δεν ειναι δικες μας αποψεις αυτες.Ειναι τεκμηριωμενες/αποδεδειγμενες μεσω πειραματος θεωριες εδω κ αιωνες θα ελεγα(μηχανικη) οπου πολυ απλα ξεχωριζουμε καποια στοιχεια που μας χρειαζονται στην συζητηση.Κ αυτο δεν το κανουμε κ καλα για να υπαρχει παντα αντιλογος αλλα επειδη αυτα που λες υπαρχουν ηδη στην επιστημη της φυσικης.Λες μια αποψη κ μεις πιστευουμε αφου την επεξεργαστηκαμε οτι εχει λαθη.Ειναι κακο αυτο δηλαδη? Αν διαφωνουμε σε μια θεωρια που ολο το οικοδομημα της φυσικης δεν την αφηνει να σταθει καν ειμαστε λαθος κ δεν εχουμε κριτικο πνευμα?Σε παρακαλω δηλαδη!!Εμενα αυτο με θιγει σε απιστευτο βαθμο σαν ατομο.Εμεις δεν φτιαχνουμε δικες μας θεωριες κ δικα μας σχηματα στο forum,εσυ το εκανες αυτο.Κ αν πιστευεις οτι η υποθεση σου πρεπει να ονομαζεται θεωρια κ αξιζει να ερευνηθει δημοσιευσε την..Κ αν νομιζεις οτι με ολα τα παραπανω επιχειρηματα που ανεφερε ο Ηλιας κυριως(διαβασε τα προσεκτικα,ειδικα το οτι η βαρυτητα ειναι κεντρικη δυναμη) κ εγω δεν καταρριπτουμε την υποθεση σου τι να πω..οι πιο λογικοι εχουν μυαλο να κρινουν το σωστο..

Παράθεση:
Παραθέτω ένα σχήμα για το μαγνητικό πεδίο της γης.
Που κολλαει ακριβως αυτο?Το σχημα ειναι της κοιλης Γης?Αν ναι ποια ειναι η πηγη του μαγνητικου πεδιου?

Παράθεση:
Και για το σχήμα του quendi έχω την εξής παρατήρηση το P σήμα αυτό που διαπερνά διαμετρικά την γη πως τα καταφέρνει; Ειδικά όταν έχει να περάσει αλώβητο έναν πυρηνικό αντιδραστήρα;
Το P-κυμα αυτο πεφτει καθετα ακριβως στην διαχωριστικη επιφανεια,καθως ερχεται απο το επικεντρο του σεισμου.Οποτε δεν αλλαζει η διευθυνση του αλλα μονο η ταχυτητα του επειδη μεταδιδεται σε διαφορετικο μεσο.Ποιος πυρηνικος αντιδραστηρας???

Παράθεση:
Μια άλλη προσέγγιση θα ήταν ότι τα S κύματα αντανακλούνται από την εσωτερική επιφάνια ενώ τα P κύματα αφού διανύσουν κυκλικά μια πορεία στην εσωτερική επιφάνια συγκρούονται και συνεχίζουν προς τα έξω. (Δεν θα φτιάξω άλλο σχήμα)
Για φτιαξε σε παρακαλω αν μπορεις σχημα.Θα ηθελα να δω πως το σκεφτεσαι κ πως ισως εξηγεις τις ζωνες σκιας,κατι το οποιο ειναι αναγκαιο σε μια τετοιου ειδους θεωρια.
Απάντηση με παράθεση