Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-07-09, 11:10
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Η μητέρα μου έλεγε συχνά μια παροιμία: Να έκαναν οι μύγες μέλι να έτρωγα και εγώ η καημένη...

Ο Dražen Petrović διάβαζα κάπου ότι για να πετύχει στο NPA προπονιόταν ώρες και ώρες, καθημερινά για χρόνια. Και ο άνθρωπος δεν ήθελε να βγάλει κανένα τρίτο μάτι, να βάζει μια μπάλα στο δυχτάκι ήθελε, απλά πράγματα δηλαδή.
Να το πω ξανά, το να γίνει κανείς αστέρας του NPA είναι απλό πράγμα, συγκριτικά με το άνοιγμα του τρίτου ματιού. Για αυτό και υπάρχουν περισσότεροι αστέρες από ανοιχτομάτηδες.

Το αν υπάρχει και κάτι σαν το μάτι του Κύκλωπα, δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα. (Πιθανή αναφορά στο τρίτο μάτι στην αρχαία Ελλάδα).
Όμως είναι γεγονός ότι έχουμε την δυνατότητα να βελτιώσουμε την κατανόησή μας. Οπότε έστω και αν δεν βλεφαρίζουμε από το μέτωπο, μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει κάποιο «τρίτο μάτι».
Αλλά ότι μορφή και να έχει το τρίτο μάτι είναι σίγουρο, ότι δεν ανοίγει καθόλου, μα καθόλου εύκολα!

Ανέφερα πιο πριν, κάτι ψιλά, για την προετοιμασία που απαιτείται. (darkghost, για να ζητάς τεχνική ανοίγματος να υποθέσω ότι τα ολοκλήρωσες?)
Δεν ανοίγει με κολπάκια, ούτε με προπόνηση. Αν δεν έχει κανείς πετύχει μια ριζική αλλαγή στο είναι του, δεν το έχει ανοίξει.
(Και αν πετύχει μια τέτοια αλλαγή, δεν τον ενδιαφέρει να το ανοίξει...)

Ευτυχώς που δεν ανοίγει εύκολα.
Το άνοιγμα του τρίτου ματιού, σημαίνει ένα ανώτερο επίπεδο κατανόησης. Σε κάποιο βιβλίο διάβαζα ότι αν ξαφνικά, κατανοούσαμε πληρέστερα τον εαυτό μας και το περιβάλλον μας, χωρίς να αλλάξουμε ριζικά το είναι μας, ή θα αυτοκτονούσαμε ή θα τρελαινόμαστε. Από κάτι ψιλά που έχω πάρει μυρουδιά, και λίγα έγραφε.