Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-12-14, 23:45
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα avatargr καταλήγει πάντα στην ψυχολογία της μάζας. Τα σύγχρονα δυτικά κράτη έχουν πανεπιστημιακούς τομείς ολόκληρους που ασχολουνται με την διαμόρφωση των καταναλωτικών τους συνηθειών. Κάθε τεχνολογική καινοτομία, ταυτόχρονα με την εμπορευματοποίησή της, διαμορφώνει και το προφίλ του καταναλωτή, έτσι ώστε να βρεί πρόσφωρο έδαφος και φυσικά αγοραστές. Ετσι ανύπαρκτες ανάγκες, μετατέπονται σε καταναλωτικά προιόντα.

Αυτή τη στιγμή σχεδιάζονται hitech συσκευές, μηχανικά προγραμματισμένες να διαρκέσουν 1 με 2 χρόνια, έτσι ώστε να φθαρούν και να αντικατασταθούν σύντομα απο τον επίσης πανάκριβο διάδοχό τους. Και όλα αυτά για να ικανοποιήσουν το lifestyle καταναλωτών, όμοιων με τα σκυλάκια του Παβλόφ. Αντι να προβληματιζόμαστε που βρίσκει ο Ελληνας 800€ για το iPhone 6, καλύτερα να προβληματιστούμε αν ενα κινέζικο smartphone των 200€ κάνει την ίδια "δουλειά", αν μπορεί η Ελλάδα να παράγει τέτοια και κατα πόσο αυτή "δουλειά" χρειάζεται τελικά και δεν είναι κάτι εντελώς κατσκευασμένο και αυτό.
"μηχανικά προγραμματισμένες να διαρκέσουν 1 με 2 χρόνια"

Αυτό ακριβώς λέω εδώ και πολύ καιρό σε γνωστούς και φίλους χωρίς να έχω εσωτερική πληροφόρηση και χωρίς να έχω background σε κάποιο τεχνολογικό αντικείμενο.

Απλά παρατηρώντας τα διάφορα gadgets και συσκευές γύρω μου και κάνοντας απλούς λογικούς συλλογισμούς, ως νοήμων άτομο κατέληξα σε αυτό το προφανές συμπέρασμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilaeira : 23-12-14 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση