Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 16-05-18, 10:49
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να "προσβάλλω τη νοημοσύνη των άλλων"; Κάθε άλλο. Προσπαθώ να την αναδείξω. Δυστυχώς μερικοί "άλλοι" είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως. Αν δεν ήταν, θα θυμόταν πως έχουμε θίξει το θέμα του διαλογισμού, το έχουμε συζητήσει, το έχουμε αναλύσει και το έχουμε εξαντλήσει. Και όμως, αυτό που συμβαίνει είναι ακριβώς το αντίθετο. Αυτοί οι "άλλοι" προσβάλλουν την δική μου νοημοσύνη. συνεχώς.

Έχει στηθεί που λες εδώ μέσα βλέπεις ένας άτυπος διαγωνισμός. Ποιος θα αποδείξει στους άλλους ότι είναι ο πιο "καμένος". Ένας φυσικά έχει ακόμα το χρυσό, το κέρδισε στο esoterica (το βραβείο του πιο αγράμματου και του πιο παρανοϊκού τρόλ). Και όμως έρχονται παρόλα αυτά που λες μνηστήρες, και διεκδικούν το θρόνο του. Δεν μπορώ παρά να τους βοηθάω. Κάπως έτσι την έχω δει. Εσύ κάπως συμπονάς τους περίεργους, εγώ κάνω τον κόουτς στους ηλίθιους. Κάποτε θα βγει και κάποιο Νόμπελ από δω μέσα, ένας για τα κανάλια ας πούμε, για την Ανίτα. Θα λέω, που λες, από μέσα μου: "κι εγώ βοήθησα".
Κάπως έτσι.
Το έχουμε θίξει ναι, το έχουμε συζητήσει και εξαντλήσει όχι.
Όλοι περνάμε φάσεις "ηλιθιότητας" και φάσεις "εξυπνάδας". Καλό είναι να ξέρουμε που βρισκόμαστε κάθε φορά. Το ιδανικό είναι η πνευματική διάυγεια. Το να κάνεις τέτοιους διαγωνισμούς είναι μάταιο για όλους, αλλά περί ορέξεως...
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση