Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 06-05-08, 23:43
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aspirin
Απίστευτη ιστορία. Μιλάμε για ασύλληπτο θαύμα. Αν υπήρχαν φωτογραφίες ή κάτι άλλο θα μας λυνόντουσαν όλες οι απορίες, γιατί ένα απλό κείμενο, δεν πιστοποιεί τίποτα. Εγώ προσωπικά πιστεύω στη Παναγία και στα θαύματα της γιατί έχει κάνει και πιο απίθανα. Αλλά για όσους δεν πίστευουν το λέω.
Αποτελεί ντροπή για την ανθρώπινη διανόηση να γίνεται αποδεκτό τέτοιου είδους "δούλεμα" από το εκάστοτε παπαδαριό για τους γνωστούς λόγους.
Εσωτεριστικά θέματα υπάρχουν, αλλά δεν είναι ευρείας κατανάλωσης για αφελείς που νομίζουν ότι το "Θείον" αισθάνεται την ανάγκη να υποδηλώσει την παρουσία του, λες και διαφορετικά θα χάσει τους θαυμαστές ( οπαδούς - πιστούς ) του!
Τόσο ηλίθιοι είναι μερικοί, που κατεβάζουν υποτιμητικά και απαξιωτιοκά την Υπέρτατη Αρχή σε ανθρώπινα και ατελή επίπεδα, θεωρούντες ότι Αυτή διέπεται από τις ίδιες ατέλειες και συναισθήματα με τον Άνθρωπο...

ΤΙ ΣΟΒΑΡΟ να συζητήσεις με ανθρώπους που κατεβάζουν σε επίπεδο ζογκλέρ το Θείον! ( "...γιατί έχει κάνει και πιο απίθανα..." )

Κατ' αυτήν την έννοια, ανεγκέφαλοι, προσκυνήστε τον David Kopperfield, γιατί κάνει πράματα ακόμη πιό απίθανα από το να δακρύζουν εικόνες και να αλλαξοπιστεί Σαουδάραβας...

Προσκυνήστε, Ρέεεεε!

...ΝΤΡΟΠΗ!

Λίιιιιγη λογική ΔΕΝ βλάπτει...

...Αλλά, τι λέω ο βλάκας: Είναι δυνατόν οι θρησκόληπτοι παραμυθολαγνοφάγοι να καταλάβουν;

ΠΟΤΕ!

Τα λόγια μου χάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Μάλιστα... δηλαδή αυτό τώρα τι είναι; Η απόδειξη της αληθοφάνειας του θαύματος;

Το έχω αναφέρει και αλλού αλλά θα το θυμίσω πάλι: η πίστη στα θαύματα αποτελεί ύψιστη ύβρη έναντι της ανθρώπινης διανόησης και της πνευματικής εξελιξιμότητας.
Φίλτατε R+C άδικα πασχίζεις - δεν το κατάλαβες ακόμη;
Τα λόγια της απλής λογικής, σε ώτα πνευματικά κωφών, πέφτουν στο κενό...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος : 06-05-08 στις 23:47
Απάντηση με παράθεση