Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 01-06-17, 15:09
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Θετουμε το θεμα σε λαθος βαση. Εδω εχουμε μια απλη περιπτωση καταχρησης του χωρου ενος φορουμ με θεμα το μεταφυσικο, απο καποιον απολογητη που διαφημιζει ξετσιπωτα το ατομικο του ιστολογιο. Και παρατηρω για μια ακομη φορα να επιχειρειται να εκτραπει το κυριο αυτο προβλημα σε κοινο προσυλητισμο, οταν το ιστολογιο αυτο περιεχει αυθαιρετες ερμηνεειες θεολογικου τυπου, που οδηγουν σε επιθεσεις στα πιστευω και στις πεποιθησεις καποιων αλλων.
Δεν έχεις άδικο, κι εγώ όταν πρωτοείδα το θέμα, το ίδιο σκέφτηκα και μπήκα στο εν λόγω blog πιστεύοντας ότι θα συναντήσω τη γνωστή ρητορική μίσους που συνηθίζουν οι ιντερνετικοί ιεροκήρυκες. Δε βρήκα όμως κάτι που να δικαιολογεί επιθετικά σχόλια και πιθανό καυγά.

Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μεταφυσικού λόγω βιωμάτων, τα οποία δε μπορώ ούτε να εκλογικεύσω, ούτε να παραβλέψω, παρόλαυτά δεν ανήκω σε κανενός είδους θρησκεία, δόγμα, αίρεση κτλ γιατί απλούστατα δε με εκφράζει σαν άνθρωπο η αποδοχή οποιασδήποτε αυθεντίας.

Κι επειδή έγινε λόγος περί ελευθερίας, ελευθερία είναι το δικαίωμα στην επιλογή , όσο περισσότερες διαθέσιμες επιλογές υπάρχουν, τόσο περισσότερη είναι και η ελευθερία.

Το γεγονός ότι εμένα η θρησκεία δε μου αρέσει, δε σημαίνει ότι είναι και κάτι το επιζήμιο που θα πρέπει να πολεμηθεί μέχρι τελικής εξόντωσης. Εάν σε κάποιον αρέσει και θέλει να την ακολουθεί, θα πρέπει να έχει το δικαίωμα να το κάνει.

Αυτό που απεχθάνομαι πραγματικά είναι οι διάφοροι μεγαλομανείς απατεώνες που συστήνουν (κλειστές συνήθως) θρησκευτικές ομάδες με σκοπό να εκμεταλλευτούν ποικιλοτρόπως νέους ανθρώπους. Το blog του Religious δε μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση