Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1347  
Παλιά 11-07-15, 00:07
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Vassilis_1, ας πάμε πιο απλά γιατί νομίζω ότι "εγώ" δεν κατάλαβα. Αλλά να που τώρα κατάλαβα, μιλάω μόνο για'μένα.

Τελικά νομίζω ότι εστίασα που γίνεται το μπέρδεμα. Θεωρείς ότι η θεωρία του "Big Bang" αν και εφ'όσον "στέκει"
(που για'μένα στεκει το πολύ θεωρητικά όπως και για πολλούς), ακολούθως μπορούμε να δεχτούμε πως οτιδηποτε στέκει θεωρητικά
(πολλά πράγματα) μπορούμε και να το παρουσιάσουμε ως έμπρακτα αποδείξιμο.

Η (θολή) θεωρία ΒΒ είναι λοιπόν αποδείξιμη θεωρητικά αλλά όπως σου έχω ξαναγράψει (και ούτε αυτό ήταν τυχαίο) στα εργαστήρια φυσικής
μπορούν να πετάξουν κι οι ελέφαντες. Αν δεν το πιστεύεις μπορείς να ρωτήσεις κάποιον φυσικό, ξέρεις...μπορεί να σου αποδείξει φοβερά πράγματα.

Θεωρητικά όμως. Πρακτικά δεν μπορεί να αποδείξει τα πάντα. Αν αναλογιστούμε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε και κατόπιν εκτονώθηκε μόνο του
μπλα μπλα μπλα, μπορούμε να γελάσουμε διότι δεν το χωράει ο νους μας. Εγώ δεν το "μασάω" πολύ καλά μπορώ να πω και φταίνε τα "κουκούτσια".

Συνεπώς ο άνθρωπος αποδέχεται κάτι για να προχωρήσει παρακάτω. Η επιστήμη είναι καλή και προσοδοφόρα. Είναι όντως.
Σε πράγματα που αποδεικνύονται. Σε μηχανές, εφευρέσεις, διεργασίες κτλ. Έχω επανατοποθετηθεί ότι όσο κάθετος είμαι με την θρησκεία
σε ότι δεν αποδεικνύεται, άλλο τόσο είμαι και με την επιστήμη. Απλώς η επιστήμη είναι αρκετά πιο "φανερή".

Προσωπικά έπειτα από ότι έγραψα, είναι ξεκάθαρο ότι δεν με καλύπτει ούτε η απόδειξη περί ΒΒ αλλά ούτε κι η απόδειξη
περί δημιουργίας κόσμου, δημιουργού κτλ. Μόνο σε θεωρητικό επίπεδο υφίστανται διότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία.
Σε πρακτικό επίπεδο (εξ ου κι η αναζήτηση απόδειξης περί "ιδίου" σε ευρύ κοινό στο παράδειγμα που είχα αναφέρει προηγουμένως), δεν υπάρχει κάτι.
Ίσως κάποια στιγμή υπάρξουν χειροπιαστές αποδείξεις (νομίζω ότι τώρα σίγουρα έγινε αντιληπτό, ευθύνομαι εγώ που δεν στο είπα "ξερά")
αλλά τώρα δεν υπάρχουν.

Θα μπορούσα επίσης να το κάνω πολύ χειρότερο και να αναρωτηθώ πως γίνεται κάποιος εφευρέτης να σκεφτεί κάτι πολύ δύσκολο
και να το κατασκευάσει. Έχω αναρωτηθεί παρελθοντικά και προσωπικά θεωρώ αδύνατον για τον ανθρώπινο νου να συλλάβει κάποιες ιδέες
και να τις πραγματοποιήσει. Θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι "βοηθήθηκε" από κάπου αλλά δεν έχω αποδείξεις.
Όπως έχω δηλώσει, μου αρέσουν τα μηχανήματα (δεν εννοώ τις καφετιέρες). Ιδεολογικά μου αρέσουν διότι λειτουργούν έμπρακτα
και κυρίως δεν με κουράζουν με το θέμα αν μπορώ να τους δώσω πνοή. Δεν θέλω κι ούτε θα μπορούσα πιστεύω, ακόμα κι αν ήθελα.
Αν τυχόν (υπό ευθύνη μου φυσικά) προσπαθούσα ποτέ, θα ήταν λάθος στην ισορροπία. Ας το αφήσουμε όμως αυτό.
Αντίθετα μπορώ να δημιουργήσω ζωή μόνο αν αποκτήσω παιδί.

Αλλό το ένα κι άλλο το άλλο.

Ναι...όπως βλέπεις πηγαίνω πολύ αργά. Ίσως η αναλυτική σκέψη σε σε συνδυασμό με την βραδύτητα κάποια στιγμή δώσουν
καλύτερα αποτελέσματα στα πλαίσια των αποδείξεων.
Τελειώνοντας...αν ο Χ άνθρωπος (ας πούμε) έχει υπεράνθρωπες δυνάμεις, όσο και να το λέμε θα βρεθούν κάποιοι να πουν:
"εντάξει μεγάλε, κάνε πράγματα κι άσε τις θεωρίες". Απλά πράγματα.

Το μόνο που έχουμε αποδείξει μέχρι τώρα είναι ότι στο νετ ο καθένας υποστηρίζει κάτι και όσο και να συζητούν δεν αλλάζει τίποτα.
Καθείς υποστηρίζει την θέση του κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό και μόνο σε ένα μικρό ποσοστό μπορεί να υπάρξει συζήτηση.
Γι'αυτό το ποσοστό (ας πούμε) είμαστε στο νετ. Κάπου το είχα ξαναγράψει αυτό.

Μην νομίζεις φίλε μου...όλοι το ίδιο κάνουμε.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 11-07-15 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση