Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #395  
Παλιά 16-02-07, 23:09
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa

Για ποια κείμενα ραβινικά κείμενα λες ; Το Ταλμούδ ;
Εγώ θα σε ρωτήσω αν στα 40000 περίπου τεμάχια από πάπυρους και 600 περίπου υπολείμματα βιβλίων που ανακάλυψαν στην Νεκρά Θάλασσα
το 1948 (τα περίφημα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας) λένε πουθενά για κανένα Ιησού ή Χριστό έστω απαξιωτικά ή σαν απλή αναφορά ρε παιδάκι μου;
Η Κοινότητα Κουμράν γνώρισε την μεγαλύτερή της άνθιση στα πιο κρίσιμα χρόνια της υποτιθέμενης ζωής του Ιησού και της ανάπτυξης του
Χριστιανισμού. Κάτι θα έπρεπε να είχαν γράψει τέλος πάντων. Κάτι θα έπρεπε να είχαν σχολιάσει.
Εκτός αν ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να κυκλοφορούν στην Παλαιστήνη θαυματοποιοί οπότε δεν άξιζε αναφορά.
Μια μικρή παρέμβαση μόνο σε αυτό το σημείο έχω να κάνω, μιας και τα χειρόγραφα της Νεκράς θάλασσας αποτέλεσαν το αντικείμενο του πρόσφατου άρθρου που παρουσίασα στην κοινότητα του Μεταφυσικού. Στο είχα πει και σε ένα άλλο θέμα, Λίτσα μου, ότι κείμενα της Ιουδαικής Παράδοσης, όπως τα κείμενα του Κουμράν, δεν αναφέρουν ιστορικές στιγμές και δεν αναφέρουν ονόματα, ταυτότητες και εθνότητες, οπότε δεν μου κάνει καμία εντύπωση το γεγονός ότι δεν αναφέρουν το όνομα του Ιησού. Οι ερημίτες ήταν αυτό ακριβώς που λέει το όνομά τους..ερημίτες...είχαν αποτραβηχτεί από τον κόσμο, δεν συμμετείχαν στα κοινά, δεν αναγνώριζαν την εβραική ιερατική τάξη και δεν συμμετείχαν στη λατρεία του Θεού στο Ναό. Για τους ανθρώπους του Κουμράν υπάρχουν οι "κακοί" και οι "καλοί" και κανένας από τους δύο δεν έχει ταυτότητα, οπότε είναι φυσικό να μην αναφέρεται ούτε το όνομα και η παρουσία του Ιησού αλλά ούτε και κανενός άλλου...
Απάντηση με παράθεση