Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 17-03-06, 13:50
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Δηλαδή αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε και φταίει η ορθόδοξη εκκλησία συγκεκριμένα? Λάθος φίλε μου και θα σε καλέσω ευθέως να μας πείς το δόγμα σου. Η ορθόδοξη εκκλησία για αυτό είναι δύσκαμπτη σε τέτοια θέματα διότι ακολουθεί κατα γράμμα ότι εφαρμόζεται στην χριστιανική θρησκεία από τον Μ.Κωνσταντίνο και μετά.

Όλα τα είχε αυτό το φόρουμ οι προτεστάντες μας έλειπαν.
(βλέπεις "βγαίνεις κάρτα" όταν μοιράζεις τζάμπα την Αγία Γραφή δεξιά και αριστερά Αλήθεια ποιός είναι ο εκδότης και ο μεταφραστής?


Μη φοβάσε, η ταυτότητα μου γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος!
Δεν είμαι ούτε προτεστάντης, ούτε εχθρός της ορθόδοξης εκκλησίας και ούτε μοιράζω δωρεάν αγιες γραφές, δεν είμαι ούτε πλούσιος όυτε και έχω εκδοτικό οίκο! Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε ένα πρόβλημα και μπορούσα να της κάνω ένα δώρο.

Από τότε όμως που ξεκίνησα να μελετάω τη Καινή Διαθήκη είδα πραγματα και εντολές που με λυπούσαν που η εκκλησία μου έκανε εντελώς αντίθετα με τα γραφόμενα, χάριν κάποιον ανθρώπινων παραδόσεων που ήρθαν από τον 4ο αιώνα και μετά.
Τώρα άν κάποιους ενοχλεί η καθαρή αλήθεια που αναφέρεται για μένα μόνο στο ευαγγέλιο και θέλουν να με χαρακτηρίσουν αιρετικό, ή ότι "έτσι μου είπαν ότι θα μπω στη βασιλεία των ουρανών" είστε ελεύθεροι να το κάνετε.

Πίστεψέ με όμως πονάει να βλέπεις τη θρησκεία σου να κάνει τρομερά λάθη, να ζει ένα τυπικισμό και ενω περιφανευόμαστε για την ορθοδοξία μας, σαν Έλληνες να μην γνωρίζουμε το Χριστό. Επίσης θέλει θάρρος φίλε μου και έχει κόστος, το να λες την αλήθεια, γιατί κάποιοι θα σε μισήσουν επειδή τους αρέσει το ψέμα...

Φιλικά Χάρης.
Απάντηση με παράθεση