Θέμα: Μαγεία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #158  
Παλιά 31-01-10, 10:09
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Να ζητήσω αρχικά συγνώμη διότι δεν διάβασα τις τελευταίες 10 απαντήσεις.
Γράφω το ποστ προς απάντηση σχετική με τη "δουλειά" και το έργο ενός μάγου. Αυτό διότι βλέπω ενδιαφέρον από πολλούς.

Αρχικά να τονίσω ότι ο πραγματικός μάγος ΔΕΝ κάνει δουλειά. Επίσης να τονίσω ότι υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στους ταχυδακτυλουργούς-τεχνουργούς μάγους και στους κανονικούς.

Ένας πραγματικός μάγος μαθαίνει και εξελίσσει με τη σειρά (σχεδόν) που αναφέρονται τα παρακάτω :

1) Μαθαίνει τον εαυτό του. Μαθαίνει πότε κάτι θέλει εξαιτίας τους σώματός του, εξαιτίας τους συναισθηματικού του κελύφους (αστρικό σώμα), του νοητικού του κελύφους (αιθερικό σώμα) και πότε από καθαρή επιλογή του.

2) μαθαίνει να ζει σε σχέση με το πραγματικό του ΕΓΩ και όχι να είναι ο χαρακτήρας που νομίζει ότι είναι (δλδ ότι ελέγχει και ορίζει το τι θέλει το σώμα του, το τι αισθάνεται, το τι σκέπτεται και να τα χρησιμοποιεί)

3) συνειδητοποιεί το αθάνατο και ανεξάρτητο της φύσης του, το πραγματικό εγώ του και έτσι γίνεται ατομικότητα.

4) μαθαίνει την αντιστοιχία μεταξύ μικρόκοσμου (εαυτός) και μακρόκοσμος (σύμπαν). δλδ να αναγνωρίζει το ενεργειακό και νοητικό κέλυφος του σύμπαντος.

5) αναγνωρίζει την αρχή της ενότητας ή μονάδος, ότι το εγώ του είναι τμήμα αλλά και όλον με το εγώ του σύμπαντος.

6) μαθαίνει να δρα όχι σαν άνθρωπος αλλά σαν ατομικότητα αιώνια και ανεξάρτητη ακόμα κι από το σύμπαν μας. σαν μετάνθρωπος θα λέγαμε.

7) Η κατάσταση ύπαρξης αυτή σου δημιουργεί την ανάγκη να ισορροπείς τις δυνάμεις στο σύμπαν, να καταλαγιάζεις τις σκέψεις στους γύρω σου και στο κόσμο και με λίγα λόγια να δρας αγαπώντας το σύμπαν σαν δικό σου. Κάτι που είναι δικό σου αλλά όχι μόνο δικό σου.




Φυσικά τα παραπάνω ΔΕΝ τα κατανοεί κάποιος που ΔΕΝ είναι σε θέση να τα κατανοήσει άρα είναι άδικα λόγια εδώ μέσα. Άλλωστε γνωρίζουμε μόνο όσα βιώσαμε, τα υπόλοιπα είναι παραδοχές.

Κανένας σωτήρας δεν θα έρθει να σώσει ή να βοηθήσει κανένα. Όποιος χρειάζεται βοήθεια (στον κακό αυτό κόσμο??) λαμβάνει τα εργαλεία να προσπαθήσει να σωθεί/βοηθηθεί μόνος του... φυσικά ΜΟΝΟ εαν το ζητήσει.


Ο πραγματικός μάγος χειρίζεται τις δυνάμεις και τους νόμους του σύμπαντος κατά το τρόπο που χειρίζεται τα συναισθήματα και τις σκέψεις του. Οι τελετές είναι μόνο κάτι το επικουρικό. ΔΕΝ έχει ανάγκη να φανερώσει την ύπαρξή του διότι είναι εκεί ... όπου τον ενδιαφέρει. Μαθαίνει ότι θέλει, κάνει αυτό που πρέπει (για τους λόγους του) και το σύμπαν του είναι σαν ανοικτό βιβλίο.
Φυσικά τα παραπάνω είναι απλά λέξεις σε ένα φόρουμ... οι λέξεις πολύ δύσκολα περιγράφουν αυτές τις καταστάσεις και ακόμα πιο δύσκολα το κάνουν σε ένα φόρουμ.


Ωστόσο ένας μάγος ΔΕΝ διαχωρίζει το καλό από το κακό, το σωστό και το λάθος, το φως και το σκοτάδι.Είναι όλα συστατικά της ίδιας συμπαντικής σούπας και αυτός σαν ένας ακόμα μάγειρας, αλλάζει τις ισορροπίες τους προκειμένου να δημιουργηθεί το φαγητό της επόμενης μέρας.... βαδίζοντας τα μονοπάτια της γνώσης γνωρίζοντας να καθορίζει τα μέλλοντα.


Δεν είμαι πρόθυμος να κάνω εκτενής ανάλυση των όσων λέω παραπάνω... μην με πιστεύετε... είναι μόνο λόγια...
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση