Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1290  
Παλιά 14-01-15, 18:05
osidien Ο χρήστης osidien δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2008
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράφεις πολλά, αλλά ουσία μηδέν. Ασχολείσαι μόνο με το άτομό μου παρά με την διευρεύνηση της αλήθειας... Ο όρος τρελοεπιστήμων δεν είναι καινούργιος.

http://www.madsciencemuseum.com/msm/...re_experiments

Δεν μίλησα για εξέλιξη της πολεμικής τεχνολογίας, αλλά για τους δευτερεύοντες σκοπούς της ρίψης των ατομικών βομβών ή απλά την αρρωστημένη περιέργεια για τις μεταλλάξεις που υπέστησαν οι άνθρωποι. Φυσικά και δεν θα περίμενε κανείς λογικός άνθρωπος να ακούσει επισήμως πως αυτό ήταν ΚΑΙ ένα εξελικτικό πείραμα!

Αλλά ας παρακάμψουμε λίγο αυτές τις ανθρωποθυσίες που προξενούν αμφιβολίες και θεωρούνται ακραία σενάρια, και ας πάμε στις ζωοθυσίες. Αρνείται κανείς ότι θυσιάζονται άπειρα ζώα στον βωμό της εξέλιξης; Η ΜΕΛΕΤΗ προυποθέτει τον μη σεβασμό της ζωής του πειραματόζωου... Ας μην ξεχνάμε όμως και τα τρισεκατομμύρια μοντέλα πετιούνται κάθε χρόνο σε ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑ μηχανών και αυτό δείχνει την εκτίμηση που τρέφει η εξέλιξη για την όποια επίτευξη τεχνολογίας.

Δεύτερον το ότι η εξέλιξη σχετίζεται με θρησκεία δεν αποδεικνύεται μόνο από αυτές τις ζωοθυσίες-πειράματα. Η εξέλιξη ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ είναι μια ΜΑΧΗΤΙΚΗ ιδεολογία ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, δεν είναι μια απλή πεποίθηση. Είναι τρόπος του ζην που επιδίωκει την επιβίωση και την εξέλιξη του είδους/έθνους/φυλής με την παράλληλη εκμηδένιση των ανταγωνιστών ειδών. Στον επιχειρηματικό τομέα εκείνος με το καλύτερο εξελιγμένο μοντέλο είναι αυτός που κυριαρχεί οικονομικά και επιβιώνει. Η εξέλιξη ανήκει στην εγωιστική θρησκεία του υλισμού.

Η ερώτησή μου είναι πολύ απλή. Εγώ ΠΑΝΤΑ γράφω ΑΠΛΑ και ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ σε αντίθεση με κάποιους γνωστούς ψευδοφιλόσοφους των φόρουμς που γράφουν ΑΙΝΙΓΜΑΤΙΚΑ πράγματα τα οποία ούτε και αυτοί κατανοούν.

Ρωτώ λοιπόν ξεκάθαρα. Για έναν πιστό* της εξέλιξης, γιατί το μίσος να αποτελεί κάτι αρνητικό;

*πιστό όχι τόσο με την έννοια ότι η εξέλιξη φαίνεται να αποτελεί μια πραγματικότητα, αλλά περισσότερο με την έννοια της επιδίωξης.
Αν ειναι ανηθικη η εξελικτικη διαδικασια,τοτε ο κατακλυσμος τι ηταν?
Απάντηση με παράθεση