Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-12-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Ένα χρόνο πριν, η γειτόνισσά μου και συνταξιδιώτης στον εσωτερισμό μου μίλησε για κάτι ομάδες που δούλευαν πάνω στις επιγνώσεις της ουράντιας προφητείας. Είχα ενθουσιαστεί με το γεγονός και περίμενα την νέα σεζόν για να ενταχθούμε στη νέα ομάδα που θα ξεκινούσε.

Οι συναντήσεις γίνονται σε ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο του Ηρακλείου. Το συντονισμό έχει αναλάβει μια φίλη που δουλεύει στο βιβλιοπωλείο και έχει ειδικότητα στα βιβλία εσωτερισμού καθώς παλαιότερα είχε η ίδια βιβλιοπωλείο. Έχει οργανώσει αρκετές παρόμοιες ομάδες. Η συνδρομή στην ομάδα είναι 25 ευρώ το μήνα και πηγαίνει στην ενοικίαση του χώρου των συναντήσεων, στην καθαριότητα και σε μικροπράγματα όπως υλικό cd dvd ή φωτοτυπίες και ότι άλλο μπορεί να χρειαστούμε καθώς και σε καφέδες, κουλουράκια, νερά κτλ.

Έχασα την πρώτη συνάντηση όμως έμαθα ότι μίλησαν για τους ρόλους ελέγχου και επικεντρώθηκαν εκεί. Πράγματι όταν πήγα άκουσα την συντονίστρια να μιλά για τους ρόλους, τον παρατηρητή. Μετά μίλησε για ένα πακέτο ασκήσεων που έρχεται από την ευρώπη και είναι κατάλληλο για ομάδες αναζήτησης (πράγματι κάναμε μερικές ασκήσεις και είναι πολύ δυναμικες). Σε αυτό το σημείο πήρα το λόγο και ζήτησα να μείνουμε αυστηρά στο θέμα του βιβλίου. Θεώρησα ότι πρέπει να πάρουμε τις επιγνώσεις με τη σειρά και να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή στην πρώτη επίγνωση.

Κατάφερα να ταρακουνήσω την ομάδα. Ήθελα σκύβωντας πάνω στην πρώτη επίγνωση να ανακαλύψουμε ότι θα πρέπει να βρίσκεται πάντα εκεί σε κάθε συνάντηση σε κάθε στιγμή σε κάθε άλλη επίγνωση που μελετάμε.

Το ζουμί που ψάχνουμε με τις εμπειρίες μας να ελέγξουμε για την πρώτη επίγνωση είναι το εξής: (δείτε τις ερωτήσεις και σαν βεβαιώσεις)

Πρέπει να ειναι οι συμπτώσεις η πυξίδα σε ότι κάνουμε;
Αν κινούμαστε προς ανώτερα επίπεδα ενέργειας άρα και συνείδησης και αντίληψης ο κόσμος συμφωνεί και το δείχνει με τις συμπτώσεις;
Και αν δεν το δείχνει πρέπει να αλλάζουμε πορεία;

Και επειδή κάποιοι με μαλώνουν όταν λέω "πρέπει" ξεκαθαρίζω ότι μιλώ με την προυπόθεση ότι επιζητούμε ανώτερα επίπεδα αντίληψης και συνείδησης. Αν δεν επιζητούμε δεν πρέπει. Εξαρτάται από την πορεία του καθενός αν και νομίζω ότι σε όλους τους ανθρώπους η πορεία στην γη είναι μια πορεία εξέλιξης προς ένα ανώτερο επίπεδο για άλλους λίγο για άλλους πολύ ή ίσως το ίδιο για όλους.

Υπάρχει αρκετός σκεπτικισμός στην ομάδα αν οι συμπτώσεις είναι κάτι παραπάνω από απλές συμπτώσεις. Από την άλλη όπως αναφέρθηκε υπάρχει ένα κρίσιμο σημείο ενέργειας για τον καθένα μας που πρέπει να το περάσει για να αρχίσει να συνειδητοποιεί τις συμπτώσεις και αυτά που σημαίνουν για αυτόν και την ζωή του.
Πάντως οι εμπειρίες των μελών είναι αποκαλυπτικές και δικαιώνουν το βιβλίο σε πολλά. Αυτό είναι και ότι εισπράτω εγώ από την ομάδα. Τις εμπειρίες και τις δυνατότητες. Επίσης την ταύτιση με τους άλλους που μου ήταν άγνωστοι μέχρι πρότινος. Όχι ταύτιση στις απόψεις αλλά στο "είναι".

Η ομάδα είναι ανοικτή, ακόμα έρχονται και φεύγουν άτομα. Πιστεύω ότι αν μείνει ένας σταθερός αριθμός πιθανόν να συνεχίσουμε τις συναντήσεις εκτός βιβλιωπολείου σε δικό μας χώρο στα σπίτια μας δηλαδή. Τυχαίνουν και διάφορα και χάνουμε συναντήσεις όπως κάποια παρουσίαση βιβλίου ή ομιλία στον ίδιο χώρο την ίδια μέρα και ώρα. Φυσικά χάνουμε συναντήσεις και για δικούς μας λόγους.

Αν κάποιος από Ηράκλειο ενδιαφέρεται να πάρει μια γεύση μπορεί να έρθει σε επικοινωνία μαζί μου. Να είστε σίγουροι ότι η ομάδα δεν ελέγχεται από κανέναν παρά μόνο από αυτούς που την απαρτίζουν προυπόθεση όμως είναι να σας ενδιαφέρει το θέμα , να έχεται άποψη για το βιβλίο και να το έχετε διαβάσει φυσικά. Επίσης να ειστε προετοιμασμένοι ότι τέτοιου είδους ομάδες (χωρίς ιδιαίτερες οικονομικές υποχρεώσεις) μπορεί να διαλυθούν νωρίς. Επίσης μπορεί να αλλάξουν πορεία αν συναντήσουν ένα πιο δυναμικό θέμα όπως παρόμοια δουλειά πάνω στην "Σχολή των Θεών" για παράδειγμα. Βλέπω πολλές δυνατότητες δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρος για το αύριο της ομάδας.
Απάντηση με παράθεση