Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 09-08-06, 21:33
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φίλε Ηλία

Ο τρόπος που απαντάς δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ και πρέπει να τα ξαναλέω και πάλι δεν καταλαβαίνεις και να τα ξαναλέω και με κουράζει αυτή η ιστορία και από τα ποστ με τον bonobo είχα ήδη κουραστεί. Νόμιζα ότι σε αυτό το φόρουμ ήταν άτομα ανοικτά στο μεταφυσικό - δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ σου βέβαια και σε άλλα θέματα – και προσπαθούν να κάνουν μια προσέγγιση σε αυτό φιλοσοφική διότι το μεταφυσικό είναι μετά το φυσικό και επιστημονικά δεν αποδεικνύεται. Εγώ μελέτησα λίγο αστρολογία για να καταλάβω πως γίνεται και οι προβλέψεις βγαίνουν αληθινές - και δεν εννοώ τα ωροσκόπια των εφημερίδων ή τα τηλέφωνα ή αυτά που βλέπουμε στα κανάλια αλλά αυτά που ο αστρολόγος θα έχει όλα τα στοιχεία και χρόνο να τα μελετήσει - και άρχισα να καταλαβαίνω πολλά πράγματα που δεν τα φανταζόμουν πριν. Βλέπω ότι εσύ δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις την ώρα σου με αυτό το παρ’ ότι έχεις χάσει πολλές ώρες να απαντάς σε αυτό το θέμα λέγοντας συνεχώς την άκαμπτη θέση σου.
Το ότι σου φαίνομαι χαζούλης το καταλαβαίνω βέβαια από τις απαντήσεις σου αλλά δεν χαλιέμαι, βαριέμαι. Δεν θα συνεχίσω να συζητώ αν η αστρολογία είναι σωστή ή όχι, απλώς δηλώνω ότι με δεδομένο το ότι οι προβλέψεις με κάποια μέθοδο μπορεί να βγαίνουν σωστές , έχω αρχίσει να μπαίνω στο νόημα του πώς αυτό λειτουργεί και έχω πάρει κάποιες απαντήσεις. Αυτό είναι κάτι που γίνεται πολύ αργά καθώς περνούν τα χρόνια μια και δεν είμαι φανατικός ούτε έχω ασχοληθεί αρκετά στην πράξη πέρα από την φιλοσοφική προσέγγιση. Ήθελα αυτές τις απαντήσεις να τις μοιραστώ μαζί με αυτούς που έχουν παρατηρήσει ότι όντως η αστρολογία δουλεύει και είναι ανοικτοί στον προβληματισμό. Είμαι ανοικτός σε τέτοιου είδους συζητήσεις σε αυτό ή σε άλλο θέμα και θέλω και εγώ πολλά να μάθω αλλά δεν θα συνεχίσω αυτού του είδους τη συζήτηση. Βαριέμαι σόρυ.

Λέει ο Μιχάλης στην αρχή του Θέματος

προτίμησα να δώσω αυτό τον τίτλο στο θέμα γιατί δεν θέλω η συζήτηση να στραφεί αποκλειστικά γύρω από το εάν είναι σωστές οι εκτιμήσεις των αστρολόγων, που δίνονται σε πρωινές εκπομπές και σε περιοδικά.
θα ήθελα να συζητήσουμε την πιθανότητα οι πλανήτες και οι συγκεκριμένες θέσεις που έχουν στον ουρανό κατά τη στιγμή της γέννησης ενός ανθρώπου, να μπορούν να επηρεάσουν με κάποιον τρόπο το χαρακτήρα, τη συμπεριφορά και τα στοιχεία γενικότερα που ξεχωρίζουν τον ένα άνθρωπο από τον άλλο, κάτι που φαντάζομαι πως υποστηρίζει η αστρολογία. εάν γίνεται κάτι τέτοιο, τότε βάση ποιού μηχανισμού συμβαίνει?
γνωρίζουμε, για παράδειγμα, πως ο καταμήνιος κύκλος των γυναικών ακολουθεί εκείνον τη σελήνης (κύκλος 28 ημερών μεταξύ της πρώτης ημέρας του ενός κύκλου και της πρώτης του άλλου). επίσης, έχουν αναφερθεί και εποχιακές και ημερήσιες διακυμάνσεις των επιπέδων των ορμονών στο αίμα των ανθρώπων (εποχιακός κύκλος των επιπέδων των οιστρογόνων, ημερήσια διακύμανση της έκκρισης της αυξητικής ορμόνης). μπορεί, όμως, να ισχυριστεί κανείς πως οι θέσεις των πλανητών δίνουν ορισμένες "τάσεις" στον κάθε άνθρωπο?


* Προσοχή σήμερα είναι Πανσέληνος όχι άλλους τσαμπουκάδες…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 09-08-06 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση