Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #611  
Παλιά 18-12-08, 12:35
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί καμιά θρησκεία δεν στηρίχτηκε στα γεγονότα αλλά στην πνευματικότητά της .
Παράθεση:
Σε πληροφορώ ότι αν είσαι χριστιανή ορθόδοξη, με αυτή τη φράση κατατάσσεσαι ως αιρετική. Η χριστιανική θρησκεία στρέφεται γύρω από την θεάνθρωπη ιδιότητα του χριστού και όχι γύρω από την πνευματικότητά. Αν ο χριστός δεν υπήρξε ή δεν αναστήθηκε ή τελος πάντων δεν ήταν θεός τότε αυτόματα ακυρώνεται όλη η θρησκεία του χριστιανισμού!
θα ήθελα να σε ρωτήσω πως ορίζεις τη λέξη "πνευματικότητα", πάντως η διαπίστωσή σου παραπάνω περί "αιρετική" δεν νομίζω πως συμφωνεί με τα λόγια και της πράξεις που ο χριστιανισμός μεταφέρει.
Μην ξεχνάς ότι ένας απο τους μαθητές του Ιησού ζήτησε αποδείξεις απο τον Ίδιο για το γεγονός της ανάστασης Του, ενώ οι υπόλοιποι απλά Τον εμπιστεύτηκαν - Τον πίστεψαν... δλδ δεν μπορείς να ορίσεις έναν συγκ/νο τρόπο πίστης, ο κάθε άνθρωπος εφόσον αποδέχεται τη "φιλοσοφία" του χριστιανισμού, τον καλύπτει (με απλά λόγια) αυτά που ο χριστιανισμός πρεσβεύει είναι ελεύθερος να ακολουθήσει το δικό του πνευματικό μονοπάτι (αυτό ισχύει για όλες τις θρησκείες).
Άλλωστε μην ξεχνάμε πως ο χριστιανισμός είναι ελευθερία...(θα μου πείς "που είδες ελευθερία εσύ..."και εγώ θα σου απαντήσω "δεν αναφέρομαι ούτε στα διάφορα σωματεία, που μοναδικός τους σκοπός είναι να κάνουν τον άνθρωπο να νοσεί και να αισθάνεται ντροπή για το ίδιο του το είναι, ούτε και στα τρωκτικά που έφτιαξαν και έπειτα έπιασαν τις θεσάρες τους και επιτελούν έργο χρησιμοποιώντας τις εκκλησίες και κατακλέβοντας έτσι τον απλό κοσμάκι).
"Η αλήθεια θα σας ελευθερώσει" είχε πεί κάποτε ο Ιησούς χωρίς να εξηγεί την αλήθεια...ας μην δημιουργούμε κανόνες και πρέπει (αυτό ας το αφήσουμε στους πουριτανούς κτλ, άλλωστε το κάνουν πολύ καλά) δυο τρία πραγματάκια είναι, συμφωνείς ή δεν συμφωνείς, σε καλύπτουν ή δεν σε καλύπτουν...

Παράθεση:
Φίλε μου Λαράσκα νομίζω ότι κάνεις ένα μεγάλο λάθος στο τελευταίο ποστ σου.Μην βάζεις όλους τους πιστούς στο ίδιο καζάνι γιατί η έννοια πιστός έχει εκτός από την πιθανόν καλή,σίγουρα και κακή έννοια.Υπάρχουν άλλωστε πολλοί μη πιστοί που κάποτε στη ζωή τους υπήρξαν πιστοί,πιστοί με την έννοια που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό και στην Ελλάδα και παντού και κάποτε κατάλαβαν το λάθος τους.Υποθέτω ότι εσύ την έννοια πίστη την αναφέρεις με μια εσωτερική-αποκρυφιστική σημασία.Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει για την πλειοψηφία που στερείτε πνευματικότητας.Καλό θα είναι να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς.Ευχαριστώ!
Το οτι κάποιοι αρρωστημένοι τύποι τότε αλλά και σήμερα εκμετ/νται τη έννοια "πίστη" και την χρησιμοποιούν για δικό τους όφελος (είτε για δόξα, χρήμα κοκ) δεν με κάνει να γενικεύω και να συμπεραίνω πως οι πιο πολλοί πιστοί θα καταλάβουν κάποτε το λάθος τους ή κατάλαβαν το λάθος τους. Δεν ήταν - είναι η πίστη που δημιουργεί "προβλήματα" αλλά τα αρρωστημένα τότε και τώρα μυαλά που πραγματοποιούν τους σκοπούς τους χρησιμοποιώντας την πίστη των ανθρώπων και την θρησκεία αυτών. Το έχω ξαναγράψει εδώ, το ότι ο Πάπας θέλει να καλείται ως αλάνθαστος απο τη στιγμή που ο ίδιος ο Χριστός διατύπωσε το "Ουδείς αλάνθαστος" δεν φταίει η πίστη των Καθολικών που ασπάζονται την άποψη του Πάπα, ούτε οι Απόστολοι...
Είναι αυτά τα "κεφάλια" που λέμε πολύ απλά ότι υπάρχουν, εδώ γνωρίσαμε μητροπολίτες - μασώνους...ίσως τελικά, να έχουν μπερδευτεί τα πράγματα...λίγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 18-12-08 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση