Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-01-12, 18:54
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή Ζητουνται δυτες για αποστολη/αποστολες....

Πριν απο μερικα χρονια, ο γραφων, μαζι με συναδελφο του και εμπειρο δυτη αποπειραθηκαν τις δυο πρωτες υποβρυχιες αποστολες της κοινοτητας του Μεταφυσικου.

Σκοπος μας τοτε ηταν να επισκεφθουμε το διαβοητο διαβολοπηγαδο στα λιμανακια της Βουλιαγμενης, να εισελθουμε σε αυτο και να το εξερευνησουμε μεχρι το πλεγμα που αποτρεπει περεταιρω διεισδηση στο δικτυο των τουνελ που εκτεινεται απο τα Λιμανακια μεχρι την λιμνη της Βουλιαγμενης.

Η αποστολη τοτε ειχε στεφθει με μερικη επιτυχια, καθοτι μπορεσαμε και προσεγγισαμε χωρις ιδιαιτερα προβληματα το πλεγμα, ωστοσο αστοχια υλικου (διαρροη στη φλατζα του σκαφανδρου της φωτογραφικης μηχανης που χρησιμοποιουσαμε) μας εμποδισε να βγαλουμε φωτογραφιες της αποστολης.

Εκτοτε εχω βουτηξει αρκετες φορες σε διαφορα μερη της Ελλαδας, τοσο με καταδυτικο εξοπλισμο οσο και χωρις. Τελευταια μου "αποστολη" ηταν αυτο το καλοκαιρι στην Νοτια Ελλαδα, στην περιοχη της Μοναμβασιας, οπου ο γραφων ειχε την ευκαιρια να βουτηξει σε μια βυθισμενη πολη της υστερης αρχαιοτητας.

Η τελευταια εμπειρια μου ανοιξε την ορεξη και στα πλαισια της επιστροφης μου - μετα απο καιρο- στο forum ωριμασε η ιδεα της δημιουργιας μιας ομαδας/παρεας η οποια θα αναλαμβανε στο μελλον τετοιες αποστολες.

Η προσκληση αυτη απευθυνεται σε ατομα με εμπειρια στη θαλασσα και ακομα καλυτερα σε ατομα με εμπειρια στην καταδυση αυτονομη και ελευθερη.

Στην δε περιπτωση που θα προβλεπεται η χρηση συσκευων αυτονομης καταδυσης (SCUBA) ειναι απαραιτητη η υπαρξη σχετικου διπλωματος, PADI open water diver, η αντιστοιχου, και κατα προτιμηση PADI Advanced, η αντιστοιχου διπλωματος......

Στοχος του γραφοντος ειναι μια νεα εξορμηση στο διαβολοπηγαδο αρχες της ανοιξης και οποιαδηποτε αλλη εξορμηση προτεινουν τα υπολοιπα μελη της ομαδας.

Θα χαρω να ακουσω τις γνωμες των μελων του Forum για το θεμα αυτο, και για το πως θα μπορουσαμε να οργανωσουμε μια τετοια ομαδα, καθως και οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με ενδιαφερουσες περιοχες....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση