Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1310  
Παλιά 19-01-15, 20:04
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως κάτι άλλο θέλεις να πεις αλλά δε σου βγαίνει καλά.
Να σου θυμίσω ότι η επιστήμη μας έχει δώσει και τις ασπιρίνες και τα φάρμακα (που δε νομίζω να αρνείσαι να πάρεις (άρα γίνεσαι συνεργός με την "επιστήμη" που "είναι συνυφασμένη με την άγνοια, αλλά είναι συνυφασμένη και με το σκοταδισμό").
Η επιστήμη μας έδωσε - και κυρίως εδώ σ ο υ έ δ ω σ ε - τα εργαλεία να είσαι στον ίντερνετ και να συζητάς (άρα πάλι γίνεσαι συνεργός με την "επιστήμη" που "είναι συνυφασμένη με την άγνοια, αλλά είναι συνυφασμένη και με το σκοταδισμό")
Η επιστήμη σου τυπώνει τα βιβλία που διαβάζεις, πακετάρει τα ΄τρόφιμα που τρως, σου δίνει καλύτερα αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες και αεροπλάνα για να κυκλοφορείς (μή μου πεις ότι είναι "υπεράνω όλων αυτών και δεν επωφελείσαι, άρα ξανά είσαι συνεργός με την "επιστήμη" που (λες πως) "είναι συνυφασμένη με την άγνοια, αλλά είναι συνυφασμένη και με το σκοταδισμό")
Η επιστήμη μέσω DNA λύνει ιατρικά αλλά και εγκληματολογικά προβλήματα (κανείς δεν ενοχλείται όταν μέσω DNA αποδίδεται δικαιωσύνη η αθωώνονται άνθρωποι που φυλακίστηκαν άδικα - κι αν είσαι εντάξει μ'αυτό άρα γίνεσαι συνεργός με την "επιστήμη" που "είναι συνυφασμένη με την άγνοια, αλλά είναι συνυφασμένη και με το σκοταδισμό".

Συμπέρασμα: άλλο θέλεις να πεις.

Όχι, σωστά τα λέει. Απλώς εσύ λες κάτι άλλο.

Αυτός μιλάει για τις επιστήμες που θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πάνω στα θέματα της προέλευσης της ζωής και του κόσμου.

Εσύ μιλάς για τις επιστήμες που μας έχουν προσφέρει αγαθά, καλύτερη ζωή, υγεία, λύσεις σε διάφορα προβλήματα. Πράγματι αλήθεια είναι αυτά και κανείς δεν αρνείται αυτήν την πρόοδο. Δεν λέει ας πούμε πως η επιστήμη του να μαγειρεύεις φαγητό και οι βελτιώσεις στην μαγειρική πως είναι άγνοια.

Σημείωση. Από εκεί και πέρα βέβαια δεν είναι και απόλυτο πως οι επιστήμες για τις οποίες μιλάς μας έχουν οδηγήσει σε καλύτερη ζωή. Οπότε είναι αμφίβολο το ζήτημα. Είναι καλύτερη η επιστροφή προς τα πίσω(στην κατεύθυνση του πρωτογονισμού) ή η συνέχεια της ξέφρενης εξέλιξης της τεχνολογίας;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 19-01-15 στις 20:12
Απάντηση με παράθεση