Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #879  
Παλιά 12-11-14, 16:14
MrHandsome Ο χρήστης MrHandsome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Οσο η επιστήμη θέτει λάθος ερωτήματα, θα βρίσκει λάθος απαντήσεις.
Το ότι πχ η συνείδηση δεν μπορει να οριστεί από επιστημονική σκοπιά λέει κάτι.

Με ελάχιστους επιστήμονες έχω συζητήσει και αυτοί να κατανοούνε για τι πράγμα μιλάμε.

Vasillis1 σε ρώτησα και παρακάτω, αλλα προσπέρασες την ερώτηση.

Οταν το πρωτότυπο αναφέρει Ελοχείμ σε ποιους ή ποιον αναφέρεται;
Ελ ήταν ο θεός της αρχαίας θρησκείας στην περιοχή να σου υπενθυμίσω/ πληροφορήσω, ο δε Βάαλ ήταν ο γιος του.

Οταν στη Γέννεση ο άνθρωπος φτιάχνεται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση, άρσεν και θύλυ, και σελίδες παρακάτω ο Αδάμ περπατεί μόνος του στην Εδέμ, τι ακριβώς εννοείται; Και πριν μου πεις ότι μετά εξηγεί τα προηγούμενα, να σου θυμίσω ότι αυτό δεν γίνεται πουθενά αλλού, η χρονολογική σειρά τηρείται μια χαρά.

Σου υπενθυμίζω δεν έχω κάτι με την Αγία Γραφή, με τους μεταφραστές της έχω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε και εγώ πιστεύω στην Δαρβινική θεωρία, την εξελικτική θεωρία, ορθότερα. (Δαρβνική μετάλλαξη δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω). Και σου συνιστώ να μην πιστέψεις ποτέ.
Και νομίζω ότι κανείς πανεπιστημιακός βιολόγος, για να είμαστε τυπικοί δεν πιστεύει στην εξελικτική.
Η αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας δεν στηρίζεται στην πίστη, αλλά σε πληθώρα παρατηρήσεων, στην επεξεργασία τους από τους πλέον ειδικούς, στην δημιουργία των πλέον κατάλληλων θεωριών που εξηγούν τις παρατηρήσεις, στην διασταύρωση με νεότερα αποτελέσματα, στην ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων, σε ανεξάρτητες έρευνες από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους και άλλα.
Για αυτό μιλάμε για επιστημονική θεωρία και όχι για πίστη.
Rados όχι εξέλιξη, μετάλλαξη δεν το είπα έτσι. Αλλο το να εξελισσόμαστε με βάση τις συνθήκες διαβίωσης, σε μεγάλο βαθμό μάλιστα, και άλλο τα ψάρια να γίνονται θηλαστικά.

Μου λες ότι η "αποδοχή" της εξελικτικής θεωρίας στηρίζεται σε πληθώρα παρατηρήσεων. Μιλάμε για τον άνθρωπο τώρα.

Τι ακριβώς στοιχεία έχουν και τα μελετάνε αγαπητέ και μάλιστα σε πληθώρα; Θες να απαριθήσουμε με το ένα χέρι τα ευρήματα;
Οταν λες για ολοκληρωτική έλλειψη ανεξήγητων φαινομένων μήπως εννοείς ολοκληρωτική συγκάλυψη ανεξήγητων φαινομένων;
Η σφίγγα έχει νερό στο πόδι της rados, ξερεις που τοποθετεί την χρονολογία κατασκευής της αυτό; Να υποθέσω οι ψαράδες ήταν αριστοτέχνες εκέινη την εποχή, εκτός από προσκείμενοι στον πίθηκο.

xtabay επειδή όλοι πριν μιλήσουν δειχνουν τα διπλώματα τους εδώ, επειδή έχω τελειώσει τη Διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικότητα στις Μαρξιστικές θεωρίες για τη διεθνοπίηση της οικονομίας, να σου πω ότι η ύφεση δεν είναι αιτία αλλά αποτέλεσμα. Η δε κρίση/ κρίσεις είναι πλαστες, και ναι έχουν αναγκαστικά περιοδικότητα, αλλα΄αν παρατηρήσεις ολοένα και αυξανόμενη κλίμακα. To υπερκέρδος της αγαπητής Λούξεμπουργκ είναι η αιτία (An anticritique, δυστυχώς όχι μεταφρασμένο στα ελληνικά.) , που έχει φτάσει το χρέος του πλανήτη στον κανένα σε ανυπολόγιστο ύψος. Την κατάσταση που ζούμε δε, την περιγράφει γλαφυρότατα ο Ernest Mandel στο βιβλίο "Ο Υστερος Καπιταλισμός". Λίγο πολυεθνικές, λίγο ιμπεριαλισμός, μα πάνω απ'όλα τράπεζες.

Παρεπιπτόντως esmike, διάβασα τα του Φούνταλη με ειλικρινές ενδιαφέρον.
Ειδικά εκεί για τις τροχιές των πλανητών. Αλήθεια, για την τροχιά της Σελήνης ποια είναι η άποψη του κύριου Φούνταλη;
__________________
Μετά τιμής... ο μικρός Κθούλου...
ή αλλιώς...Ιταλός
Απάντηση με παράθεση